Latvieši Lielbritānijā: tik naidīga attieksme līdz šim nav pieredzēta

39 komentāri
Latvieši Lielbritānijā: tik naidīga attieksme līdz šim nav pieredzēta
AFP/Scanpix

Referendums par izstāšanās no Eiropas Savienības ir būtiski iedragājis sabiedrības saliedētību un iedrošinājis angļus publiski vērsties pret imigrantiem no Savienības dalībvalstīm. Naida noziegumi tiek vērsti arī pret iebraucēju bērniem.

Klajš rasisms, ksenofobija, naida runa un bailes, – pēc uzvaras referendumā tagad pēkšņi Anglijā jau ikdienišķi ielā, sabiedriskajā transportā, restorānos, darbavietās un pat skolās tiek teikts svešiniekiem – krāmē mantas un pazūdi. Imigrantu pārdzīvojumi ir tik apjomīgi, ka izveidota pat speciāla domubiedru grupa Facebook.

Pēc referenduma daļa britu cerēja, ka robežas tiks slēgtas nekavējoties un tiks uzsākta iebraucēju sūtīšana atpakaļ. Anglijas pilsētas Spaldingas konsultāciju un tulkošanas biroja vadītāja, kas ikdienā palīdz latviešu imigrantiem, vērtē – referendums angļiem ir devis iluzoru visatļautības sajūtu izturēties publiski nicinoši.

Video

“Man uz raudienu velk. Tādi komentāri kā – pako savas somas un brauc atpakaļ, no kurienes esi nācis. Pat kolēģi, ar kuriem esam bijuši gadiem ilgi draudzīgi, atļaujas pateikt – nu, tu jau pabeidzi krāmēt somu?” teic konsultāciju un tulkošanas biroja vadītāja Spaldingā Laima Brencs.

Šajā konsultāciju un tulkošanas birojā visas šīs dienas pēc referenduma tiek saņemti palīgā saucieni no latviešiem, kuri cieš no angļu kaimiņu naida runas. Netiek šķiroti pat bērni.

“Viņi saka – pazūdiet no ielas, ejiet krāmēt mantas, jūs tūlīt deportēs. Pats fakts, ka bērnu aizdzen no ielas, sētas, kur viņi parasti spēlējas. Tās ir viņu mājas, viņi te ir piedzimuši,” teic Brencs.

Naida noziegumu tik lielu pieaugumu Lielbritānijā dzīvojošie imigranti no Austrumeiropas piedzīvo pirmo reizi.

“Viņi jau uz mums skatās šķībi. Vismaz es pats personīgi neesmu saskāries – davai, lasies mājās, ko tu te meklē. Vakar vienai meitenei, kura pa pilsētu gāja ar kreklu ar uzrakstu Latvija, kāds anglis pēkšņi sācis “braukt virsū”,” stāsta Bostonas iedzīvotājs Mairis Alksnītis.

Šā brīža emocionālā spriedze biedē Jorkšīras novadā dzīvojošo latvieti Ilonu.

“Man to būtu ļoti sāpīgi dzirdēt, jo man ir mazi bērni. Es gribētu praktisko informāciju zināt, kur man vērsties, ko man darīt, vai mēs varam vērsties vēstniecībā, vai ir kāds telefons. Tas ir pašaizsardzības jautājums, lai es varētu sevi un savu ģimeni aizsargāt,” norāda Ilona.

Naida runa Lielbritānijā ir sodāms noziegums, tāpēc visiem tiek ieteikts vērsties ar iesniegumu britu policijā. Sevišķi cietuši poļu viesstrādnieki. Daļai pastkastītēs samesti speciāli nodrukāti teksti – brauciet prom žurkas, tāpēc Londonā ir vardarbīgi piekauti poļi. Reaģējusi jau ir Polijas vēstniecība Lielbritānijā, kas britu policijai lūdz steidzamības kārtā rīkoties pirms šī nepatika nav pāraugusi vēl lielākos fiziskos uzbrukumos.

Foto:Apvienotā Karaliste Brexit trakumā

39 komentāri