Lapzemē radīti pasaulē pirmie elektriskie sniega motocikli

1 komentārs

Lapzemē tūristiem tiek piedāvāts jauns un videi draudzīgs veids, kā apskatīt ziemeļu dabas ainavas. Tur radīti pasaulē pirmie elektriskie sniega motocikli. Nemaz nebija tik vienkārši tos uzbūvēt un piespiest darboties lielā aukstumā.

Somijas Lapzeme ir vieta, kur doties visiem, kurus vilina dziļš sniegs, bargs sals un ziemeļblāzma. Pēdējās desmitgadēs par svarīgu tūristu pārvietošanās līdzekli dabas ainavu baudīšanai kļuvuši sniega motocikli, kas sekojot pasaules tendencēm nu arī kļuvuši elektriski. Tos sadarbībā ar Lapzemes lietišķo zinātņu universitāti izstrādā uzņēmums “Aurora eMotion”.

“Aurora eMotion” Oli Hāviko atklāj: “Lielākā problēma šobrīd ir attālums. Ar elektrisko sniega motociklu iespējams nobraukt 40 kilometrus, tāpēc – dodoties dziļi mežā, maršruts ir ļoti labi jāizplāno. Jūs taču negribat iebraukt dziļi mežā un tad konstatēt, ka baterijas ir beigušās, un jūs netiekat atpakaļ.”

Inženieru lielākais izaicinājums bija izveidot baterijas, kas var izturēt -30…-40 grādu salu. Sadarbībā ar zinātniekiem risinājums tika meklēts kopš 2010. gada. Beidzot izdevies atrast veidu, kā litija jonus saglabāt siltus un darboties spējīgus. Šī tehnoloģija var noderēt zinātniekiem arī citviet pasaulē.

“Mēs redzam, ka gan reģionos Arktikā, gan Antarktīdā notiek klimata pētījumi. Lai veiktu precīzus mērījumus, ir vajadzīgi pārvietošanās līdzekļi, kas nepiesārņo gaisu un tādējādi neietekmē rezultātus,” saka Hāviko.

Tikmēr brauciens ar elektriskajām motorragavām Lapzemē nebūt nav lēts prieks – divu stundu brauciens vienai personai maksā 120 eiro.

Kāds tūrists no Lielbritānijas Marks Beikers saka: “Tie ir ideāli, lai dotos baudīt lauku ainavu – klusumā netraucēti sajust neskarto dabu un redzēt dzīvniekus, kas nav iespējams braucot ar tradicionālajiem, skaļajiem iekšdedzes dzinēja sniega motocikliem.”

Elektriskās sniega ragavas masveidā ražot pagaidām gan nav plānots. To izmaksas ir trīs reizes augstākas nekā parastajiem sniega motocikliem.

1 komentārs