Lai paliktu Eiropā, bēgļi masveidā iznīcina savas pases. Speciālreportāža no Grieķijas!

Pievienot komentāru
Lai paliktu Eiropā, bēgļi masveidā iznīcina savas pases. Speciālreportāža no Grieķijas!
Foto: Scanpix

Kā tiek pārbaudīta bēgļu identitāte un kas ir biežākie sarežģījumi, ar ko jāsaskaras grieķu varasiestādēm? Uzzināsim arī, kādēļ daudzi bēgļi iznīcina savas pases un labprāt uzdodas par citu valstu pilsoņiem. Uz šiem jautājumiem atbildes sniedz TV3 reportāža no Lesbas salas – vietas, caur kuru Eiropā ieradušies jau 400 000 patvēruma meklētāju.

Lielākā bēgļu izmitināšanas vieta Lesbas salā ir nometne ar nosaukumu Morija. Kādreizējā apcietinājuma vieta nu kļuvusi par pajumti gandrīz 3000 bēgļiem.

Viņi mitinās ANO sagādātajās mobilajās mājiņās. Taču, tā kā nometnes kapacitāte paredzēta 1500 cilvēkiem, daudziem jādzīvo teltīs. Šeit darbojas dažādu organizāciju pārstāvji, bet par kārtību atbild vietējās varas iestādes. Aiz nožogojuma atrodas bēgļu identifikācijas un reģistrācijas centrs. Pamatojoties uz personu datu aizsardzību, tur filmēt aizliegts. Taču policijas virsnieks stāsta, kā pārbauda bēgļu identitāti.

Foto

Nereti migranti pases pazaudējuši bīstamajā ceļā uz Eiropu, bieži vien dokumenti izrādās viltoti. Taču citi tās apzināti iznīcinājuši – tādēļ, ka uzdodoties par bēgli no kara plosītajām valstīm, piemēram, Sīrijas, cilvēks saņem atļauju Grieķijā uzturēties pusgadu un meklēt legālu patvērumu. Taču, ja viņš atbēdzis no Afganistānas vai Irānas, atļauju piešķir vien uz mēnesi.

Kad personas identitāte noskaidrota – tiek noņemti pirkstu nospiedumi, cilvēks nofotografēts un dati par viņi ievadīti sistēmā. Kad persona var pamest salu. Rindā uz reģistrāciju jāgaida vismaz diennakti. Arī afgānis Muhameds vēl gaida savu kārtu. Viņš dzīvo vienā mājiņā ar vēl sešiem vīriešiem, kad iegūšot papīrus, katrs dosies uz savu pusi.

ANO bēgļu aģentūras pārstāvjiem šeit darba pilnas rokas. Cilvēki nepārtraukti nāk klāt, rāda iegūtos dokumentus un vaicā, kā vislabāk nokļūt uz iecerēto galamērķi. Viņi gribot pārliecināties, ka netiks atgrūsti un ceļš būs drošs.

ANO pārstāvis stāsta par nožēlojamo situāciju, kādā bieži nonāk kuplās bēgļu ģimenes. Tā kā daudzu ietaupījumi ir nelieli, Eiropā drīz vien šie cilvēki nonāk uz nabadzības sliekšņa. Izmisums liek ubagot, iesaistīties prostitūcijā, daudzi kļūst par cilvēku tirdzniecības upuriem.

Tur viņi nonāk Grieķijas sociālo dienestu rokās. Iemesli, kādēļ bērni palikuši vieni, dažādi. Vieniem – vecāki gājuši bojā bīstamajā ceļā uz Eiropu. Taču lielākoties vecāki savākuši naudu, lai savas atvases dabūtu prom no kara briesmām, bet pašiem sev naudas nav pieticis. Bērni uzticēti paziņām, kas dodas bēgļu gaitās uz Eiropu. Taču tā kā tie nav bērna radinieki, Lesbas salā viņu ceļi šķiras.

Video