Lai apkarotu pedofiliju baznīcās, Vatikāns izstrādās uzvedības kodeksu priesteriem

Pievienot komentāru
Lai apkarotu pedofiliju baznīcās, Vatikāns izstrādās uzvedības kodeksu priesteriem
AP/SCANPIX

Vatikāns mainījis taktiku un sola vairs neklusēt par pedofilijas gadījumiem baznīcā. Par šo katoļu baznīcas kauna traipu tika spriests īpašā, četras dienas ilgā garīdznieku samitā. Pāvests Francisks paziņojis, ka bērnu seksuāla izmantošana pielīdzināma cilvēku upurēšanai un baznīcas pienākums ir šos smagos noziegumus novērst.

Par svēto tēvu pastrādātiem seksuāliem noziegumiem Romas katoļu baznīca līdz šim runājusi izvairīgi, par spīti tam, ka pirmie skandāli par seksuālu uzmākšanos pasauli satricināja jau pirms 30 gadiem – Īrijā un Austrālijā un pirms 20 gadiem ASV. Pēcāk garīdznieki Eiropā, Latīņamerikā, Āfrikā un Āzijā vardarbības un uzmākšanās incidentus pārsvarā nolieguši.

Pērn pēc kārtējā skandāla Čīlē pāvests Francisks nolēma šo problēmu aktualizēt un pagājušās nedēļas nogalē sasauca augstākās garīdzniecības samitu, kura laikā arī uzklausīja cietušos.

“Nevienu pārkāpumu, kas jau pats par sevi ir nežēlība, nedrīkst noklusēt, kā tas parasti noticis agrāk, jo noklusēšana vairo ļaunumu un veido jaunu skandāla slāni. Ļaužu taisnīgajā sašutumā baznīca saskata Dieva dusmu atspoguļojumu, jo šie iesvētītie krāpnieki nodevuši un apvainojuši Dievu,” norāda Romas pāvests Francisks.

Pāvests akcentē, ka bērnu seksuālā izmantošana ir smags un neattaisnojams noziegums, kas salīdzināms ar savulaik atsevišķās tautās piekopto cilvēku upurēšanu. Francisks solījis uzņemt jaunu kursu šīs problēmas risināšanā un vēlas tajā iesaistīt visu baznīcas vadību, tostarp plānots izstrādāt uzvedības kodeksu priesteriem.

“Nākamo mēnešu laikā Vatikāns izdos rokasgrāmatu ar vadlīnijām bērnu un neaizsargātu personu seksuālās izmantošanas novēršanai, lai palīdzētu bīskapiem visā pasaulē skaidri saprast savu atbildību un pienākumus. Tā nebūs enciklopēdija, bet vienkārša un īsa gan tiesiskā, gan pastorālā nozīmē,” saka Vatikāna pārstāvis Frederiko Lombardi.

Romas katoļu baznīca par seksuālo noziegumu problēmu iecerējusi runāt arī ar cilvēkiem un mācīt šos noziegumus atpazīt, kā arī aicina par tiem ziņot policijai.