Labējo ekstrēmistu panākumi iedragā Angelas Merkeles varu

Komentāri

Labējo populistu panākumi Vācijas federālo zemju vēlēšanās iedragājuši Angelas Merkeles varu. Šīs vēlēšanas tika uztvertas kā referendums par Merkeles atvērto durvju politiku pret Tuvo Austrumu bēgļiem, un viņas partija – kristīgie demokrāti – tajās neguva cerētos panākumus.

Visvairāk savu ietekmi izdevās audzēt labējajiem populistiem no partijas Alternatīva Vācijai, kuri solījās Vācijas durvis aizcirst ciet.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Trīs federālo zemju parlamentu vēlēšanas, kas Vācijā notika svētdien, bija pirmās šajā valstī, kopš ilggadējā kanclere Angela Merkele izsludināja savu atvērto durvju politiku patvēruma meklētājiem.

Tādēļ daudzviet tās tika uztvertas kā referendums gan par šo salīdzinoši nepopulāro kancleres nostāju, gan viņas varu vispār. Un šajā referendumā Merkele zaudēja.

Kaut arī vēlēšanas tiek uztvertas kā Merkeles sakāve, patiesībā vadības groži visās trīs zemēs paliek vecajās rokās. Bādenē-Virtembergā varu saglabājuši zaļie, bet Reinzemē-Pfalcā – sociāldemokrāti.

Saksijā-Anhaltē pie varas palika Merkeles kristīgie demokrāti, kuri abās pārējās zemēs no uzvarētājiem atpalika par aptuveni 5%. Politikas vērotāji uzskata, ka šos izšķirošos procentus, kancleres partijai nozaguši pretbēgļu populisti – Alternatīva Vācijai.

Foto

Alternatīva Vācijai lielajā politikā sevi pieteica tikai pirms trijiem gadiem, sākotnēji iestājoties pret eiro un taupības politiku.

Vēlāk, sākoties Ukrainas krīzei, partija kļuva par Krievijas un Vladimira Putina advokāti. Savukārt bēgļu krīzei uzņemot apgriezienus Alternatīva Vācijai atrada jaunu nišu, pievienojoties labējiem ekstrēmistiem.

Par saviem priekšvēlēšanu lozungiem tā izvirzīja aizliegumu celt minaretus un apgraizīt zēnus reliģisku motīvu dēļ. Tas partijai atnesa vēsturiski labākos rezultātus, ļaujot iekļūt šo zemju parlamentos.

Jāpiebilst, ka, par spīti bēgļu jautājumam, Merkeles personiskie reitingi joprojām saglabājas labi un nekas neliecina, ka viņa varētu zaudēt kancleres amatu.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl