Krīze Turcijā: Izsludināts 3 mēnešu ārkārtas stāvoklis

0 Komentāru
Krīze Turcijā: Izsludināts 3 mēnešu ārkārtas stāvoklis
Reuters/Scanpix

Turcijas prezidents Tajips Erdogans izsludinājis valstī ārkārtas stāvokli pēc aizvadītās nedēļas nogalē notikušā apvērsuma mēģinājuma.

Paplašinātas represijas pret tūkstošiem cilvēku drošības spēkos, civildienestā un izglītības iestrādēs.

Prezidents paziņojis, ka ārkārtas stāvoklis, kas ilgs trīs mēnešus, ļaus viņa valdībai īstenot ātru un efektīvu rīcību pret apvērsuma atbalstītājiem, turklāt to pieļauj valsts konstitūcija. Šajā laikā prezidents un ministru kabinets varēs apiet parlamentu, lai pieņemtu jaunus likumus, kā arī ierobežot pilsoņu tiesības un brīvību pēc saviem ieskatiem.

Erdogans par šo lēmumu paziņoja televīzijas tiešraidē pēc gandrīz piecas stundas ilgas Nacionālās drošības padomes sanāksmes.

“Ārkārtas stāvokļa deklarācijas mērķis faktiski ir padarīt iespējamu pašu efektīvāko soļu speršanu, lai novērstu terora draudus cik ātri vien iespējams. Tie ir draudi demokrātijai, tiesiskumam, kā arī šīs valsts pilsoņu tiesībām un brīvībām. Šī prakse nav vērsta pret demokrātiju, tiesiskumu vai brīvībām – gluži otrādi – mērķis ir stiprināt un aizsargāt šīs vērtības,” sacīja Erdogans.

Turcijā uz laiku daļēji apturēta arī Eiropas Cilvēktiesību konvencijas darbība. Šāds lēmums pieņemts, pamatojoties uz konvencijas 15.pantu, kas ļauj šādi rīkoties ārkārtas situācijā. Jau ziņojām, ka aizvadītās nedēļas nogalē notikušajā apvērsuma mēģinājumā tika nogalināti vairāk nekā 230 cilvēki un vismaz pusotrs tūkstotis cilvēku tika ievainoti.

0 Komentāru