Bāzes procentu likmes paaugstināšana neglābj rubli no krituma

Komentāri
Bāzes procentu likmes paaugstināšana neglābj rubli no krituma
Foto: REUTERS/SCANPIX

Otrdienas, 16. decembra, pēcpusdienā viena eirocenta vērtība sasniegusi simts Krievijas rubļu vērtību, vēlāk gan rubļa vērtība atkal nedaudz pakāpās – viens eiro bija līdzvērtīgs 81 Krievijas rublim.

Krievijas Centrālā banka otrdien ārkārtas sanāksmē pieņēma negaidītu lēmumu būtiski paaugstināt bāzes procentu likmi, tādējādi cenšoties apturēt nacionālās valūtas vērtības kritumu – taču apstādināt straujo lejupslīdi bankai nav izdevies.

Banka bāzes procentu likmi paaugstinājusi no 10,5% uz 17%. Tādējādi bāzes procentu likme Krievijā šogad paaugstināta jau sesto reizi.

Lēmums tika pamatots ar nepieciešamību ierobežot pēdējā laikā pieaugušos devalvācijas un inflācijas riskus, teikts paziņojumā bankas mājaslapā.

Krievijas Centrālā banka jau pagājušajā ceturtdienā pieņēma lēmumu par vienu procentpunktu palielināt bāzes procentu likmi.

Gada sākumā bāzes procentu likme bija 5,5%.

Capital Economics analītiķis Nīls Šērings norāda, ka procentu likmes paaugstinājums varētu būt pagrieziena punkts rubļa krīzē. Viņš gan piebilst, ka vienlaikus tiks pastiprināti kreditēšanas apstākļi mājsaimniecībām un biznesiem, kā arī veicināta dziļāka reālās ekonomikas lejupslīde 2015. gadā.

Šērings arī vēsta, ka riski rubļa vērtībai saglabājas, no kuriem visbūtiskākais ir naftas cenas jauns kritums. Pie pašreizējā naftas cenu līmeņa Krievijas ekonomika nākamgad samazināsies par 2% vai straujāk.

Tikmēr centrālā banka brīdinājusi, ka Krievijas ekonomika nākamgad var samazināties par aptuveni 4,5%, ja naftas cena nostabilizējas 60 dolāru par barelu apmērā.

Iepriekš Krievijas rubļa kurss nokritis līdz kārtējam jaunam rekordzemam līmenim. Daļa mediju raksta, ka tas rubli padara par šobrīd vājāko valūtu pasaulē.

Maskavas biržas tirdzniecības sesijā pirmo reizi rubļa vērtība sasniegusi 67 rubļus par ASV dolāru, un 82 par eiro.

Kopš gada sākuma Krievijas rublis zaudējis vairāk nekā 45% no savas vērtības, galvenokārt pateicoties naftas cenu kritumam un ieilgušajai konfrontācijai ar rietumvalstīm saistībā ar Maskavas lomu Ukrainas konfliktā.

Krievijas iedzīvotāji šobrīd cenšas tērēt visus rubļu ietaupījumus, izpērkot sadzīves tehniku, automašīnas un dārglietas.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl