Komentāri

Rubļa kursa krišanās Krievijā atstāj graujošu iespaidu uz Baltkrievijas ekonomiku, kas cieši saistīta ar tās Austrumu kaimiņu. Baltkrievija jau kopš gada sākuma rubļa svārstību dēļ zaudējusi vairāk nekā pusmiljardu dolāru, bet kopš dramatiskā rubļa kursa krituma aizvadītajā nedēļā, zaudējumi tikai pieaug. Lai mazinātu iedzīvotāju vēlmi atbrīvoties no nacionālās valūtas – rubeļiem, Centrālā banka, maiņas darījumiem noteikusi 30% lielu komisiju. Tas var ietekmēt arī maksājumus ar Eiropas Savienības  (ES) valstīm, tostarp Latviju. 

Pēc valūtas lēcieniem Krievijā, ekspertu skatieni patiešām pievērsti Baltkrievijai. Un likumsakarīgi. Krievijas un Baltkrievijas ekononomikas līdz šim bija saaugušas kā cimds ar roku. Vairāk nekā puse Baltkrievijas eksporta orientēta tieši uz lielo kaimiņu. Vismaz pagaidām Baltkrievija savu nacionālo valūtu – rubli, devalvēt negrasās. Tā vietā plānots pieprasīt, lai Krievija norēķinus veic “cietajā valūtā”.

Baltkrievu līgumi ar Latviju ir slēgti eiro, tādēļ svarīgi, lai baltkrieviem būtu ar ko norēķināties.

No janvāra līdz oktobrim, Baltkrievija, valūtas svārstību dēļ jau bija zaudējusi 739 miljonus dolāru. Bet, kopš dramatiskā kursa krituma aizvadītajā nedēļā, tie tikai pieauga. Ražojot un pārdodot tikpat – ieņēmumi krīt.

Tas valsts vadītājam licis teikt – ka pieņemt rubļus tā vairs nevēlas.

”No Krievijas bija jāpieprasa, lai visi norēķini tiktu veikti cietajā valūtā, dolāros vai eiro. Premjers ziņoja, ka daži gadījumi jau ir. Mūsu produkcijas pircēji maksā dolāros. Bet ja tas tomēr notiek rubļos, tad pēc tās dienas, vai pat tās stundas kursa,” stāsta Baltkrievijas prezidents, Aleksandrs Lukašenko.

Taču pilnīgi bez ietekmes notikumi Krievijā gan nav palikuši. Gomeļas iedzīvotājs Maksims, LNT stāsta, ka viņa pilsētā pērkot sadzīves tehniku – to vairs nevar iegādāties līzingā, vai kā citādi atliekot maksājumus. Komersanti tomēr patur atkāpšanās ceļu.

”Piemēram, televizors, kurš valūtas ekvivalentā pie mums maksā 1000 eiro, Krievijā šobrīd ir iegādājams par 550. Tas pats attiecināms uz vieglajiem auto. Tā kā braukt uz Poliju šobrīd vairs nav izdevīgi, Turklāt atkrīt vīzu jautājums. Uz Krieviju – vienkārši iesēdies autobusā un brauc,” stāsta Gomeļas iedzīvotājs, Maksims Kazimirovs.

Šis variants ir izdevīgs tiem, kam valūtas krājumi jau bija. Pārējiem ar Centrālās bankas lēmumu, jāmaksā 30% maiņas uzcenojums, kas vairs nav tik izdevīgi.

SEB bankas eksperts saka – tas bija paredzams, ņemot to pašu Krievijas-Baltkrievijas ekonomiku saistību.

Tie, Latvijas uzņēmēji, kas sadarbojas ar Baltkrieviju pagaidām negatīvu ietekmi nav jutuši, taču bažījas, ka tāda varētu būt. Savstarpējie norēķini šeit notiek eiro. Jautājums ir – vai baltkrieviem tie nekļūs par dārgu.

Ekonomikas ministrija norāda, ka Krievijas rubļa vērtības krišana mūsu valsts ekonomiku ietekmēs būtiskāk nekā iepriekš Krievijas noteiktās sankcijas. Patlaban tiek gatavots ziņojums valdībai ar ieteikumiem, kā mazināt negatīvās sekas.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl