Krievijas opozīcija ar bažām gatavojas Valsts domes vēlēšanām

2 komentāri
Krievijas opozīcija ar bažām gatavojas Valsts domes vēlēšanām
REUTERS/SCANPIX

Krievijas iedzīvotāji nedēļas nogalē vēlēs parlamenta deputātus – krustiņus gan nevarēs ievilkt pretī vairāku skaļāko Kremļa kritiķu vārdiem, jo viņiem ar dažādiem paņēmieniem liegts startēt, vēsta TV3 Ziņas.

Aleksejs Navaļnijs – cietumā. Dmitrijs Gudkovs – trimdā. Sarakstu varētu turpināt, iekļaujot arī daudzus opozīcijas atbalstītājus, pret kuriem vērstas visdažādākās apsūdzības un liegumi piedalīties vēlēšanās.

Varasiestādes jau vairākus mēnešus vēršas pret redzamākajiem varas pretiniekiem.

Dažiem gan izdevies tikt cauri sietam – viena no viņiem ir aktīviste Marina Ļitvinoviča, kura startēs Maskavas apgabalā.

Marina Ļitvinoviča, Krievijas Valsts domes deputātes kandidāte

“Viņi visus iznīcināja. Visus, kuri bija kaut nedaudz redzami, ar potenciālu politikā.”

Ļitvinoviča startē Jūlijas Gaļaminas vietā – opozīcijas politiķe šobrīd izcieš divu gadu nosacītu sodu. Viņa notiesāta par miermīlīgu protestu organizēšanu pret konstitūcijas grozījumiem, kas ļauj Vladimiram Putinam palikt pie valsts stūres arī pēc 2024. gada.

Marina Ļitvinoviča, Krievijas Valsts domes deputātes kandidāte

“Ir ļoti grūti virzīties uz priekšu un kaut ko sasniegt atmosfērā, kurā tu apzinies, ka jebkurā laikā tu vari tikt izslēgts no vēlēšanām, apsūdzēts kriminālnoziegumā vai pārmeklēts savās mājās. Taču mēs cenšamies tam tikt pāri.”

Jau pieminētais Dmitrijs Gudkovs, kurš arī ir bijušais likumdevējs, skaidri saprata savu nākotni, paliekot Krievijā. Par startēšanu domes vēlēšanās nevarēja būt ne runas, viņam draudēja brīvības atņemšana par seniem īres maksas kavējumiem.

Dmitrijs Gudkovs, Krievijas opozicionārs

“Viņi pārmeklēja manas tantes mājas, atrada it kā pirms sešiem gadiem nenomaksātu īres parādu. Es tiku iejaukts šajā lietā un mūs turēja apcietinājumā divas dienas. Bija skaidrs, ka, ja es kandidēšu, viņi mūs ieslodzīs.”

Visticamāk, aiz restēm vēlēšanu dienu sagaidīs arī bijušais “Atvērtā Krievija” vadītājs Andrejs Pivovarovs. Opozīcijas organizācija tika aizliegta un slēgta – to finansēja disidents Mihails Hodorkovskis.

Tatjana Usmanova, Andreja Pivovarova līdzgaitniece

“Andrejs centās panākt, lai pēc iespējas vairāk cilvēku nebalso par “Vienoto Krieviju”. Lai cilvēki saprot, ka vēlēšanas ir negodīgas, lai gan tā tam nebūtu jābūt.”

Vienlaikus Alekseja Navaļnija komanda liela spiediena ietekmē cenšas īstenot “gudrās balsošanas” stratēģiju. Tās ietvaros tiek ieteikti kandidāti dažādos apgabalos, kuriem ir lielākās iespējas apsteigt pie varas esošās “Vienotās Krievijas” politiķus. Interneta vietnes un lietotne gan tiek slēgtas pēc lielākas varasiestāžu iesaistīšanās.

Leonīds Volkovs, Alekseja Navaļnija līdzgaitnieks

“Protams, mūsu kandidātiem neļāva startēt. Tas ir iekļauts Gudrās balsošanas konceptā – tā paredzēta laikam, kad neviens no mūsu kandidātiem nestartē.”

Šī stratēģija pērn opozīcijai palīdzēja panākt, ka valdošā partija zaudē vairākumu trīs lielajās pilsētās.

Domes sastāvs, ko ievēlēs šajās vēlēšanās, strādās arī 2024. gadā, kad Vladimiram Putinam būs jālemj par atkārtotu kandidēšanu. Līdz tam Kremlis lūko saglabāt stingru kontroli pār likumdevēju.

Lasi vēl: Navaļnijs aicina uz taktisko balsošanu Valsts domes vēlēšanās

2 komentāri