Krievijas militārās agresijas dēļ mainījies ”maigās varas” koncepts, informē pētnieki

0 Komentāru
Krievijas militārās agresijas dēļ mainījies ”maigās varas” koncepts, informē pētnieki
FOTO: SCANPIX

Pēc pāris dienām Rīgā uz Austrumu partnerības samitu pulcēsies Eiropas līderi. Pasākuma priekšvakarā Latvijas pētnieki sadarbībā ar ārzemju kolēģiem publiskojuši grāmatu, kurā analizēta Krievijas un Eiropas Savienības (ES) ietekme Baltijā un Austrumu partnervalstīs. Pētnieku vidū nav vienprātības – vieni uzskata, ka Krievijas maigo varu nedrīkst novērtēt par zemu, citi domā, ka problēma ir pārspīlēta.

Rīgā uz Austrumu partnerības samitu pulcēsies Eiropas līderi. Pasākuma priekšvakarā Latvijas pētnieki sadarbībā ar ārzemju kolēģiem publiskojuši grāmatu, kurā analizēta Krievijas un ES ietekme Baltijā un Austrumu partnervalstīs. Pētnieku vidū nav vienprātības – vieni uzskata, ka Krievijas maigo varu nedrīkst novērtēt par zemu, citi domā, ka problēma ir pārspīlēta.

Publiskajā telpā biežāk dzird par maigo varu, ko savās kaimiņzemēs sparīgi cenšas īstenot Krievija. Taču retāk runā par metodēm, ko savas ietekmes nostiprināšanai pielieto ES. Nule izdotajā grāmatā pētnieki no Baltijas, Polijas, Vācijas un citām valstīm cenšas aplūkot abu pušu īstenotās maigās varas izpausmes.

Pētnieki atzīst, ka maigās varas koncepcija ir mainījusies. To var labi redzēt Ukrainā, kur  Krievijas darbībā roku rokā iet gan maigā un cietā vara. Tāpat nedrīkst vērtēt par zemu Maskavas manipulēšanas spēju.

Baltijas valstu negatīvo attieksmi pret kaimiņzemi par pārspīlētu dēvē Krievijas pārstāvis. Jakubs Korejba ir Krievijā dzīvojošs un strādājošs polis. Pēc viņa teiktā, Krievijā valda lielas bailes no Eiropas maigās varas – elite baiļojas, ka tās ietekmē iedzīvotāji vēlēsies gāzt pastāvošo režīmu, līdzīgi kā tas notika Ukrainā.

Korejba norāda, ka Krievija Baltijas valstu centienus stiprināt savu drošību uzskata par agresiju pret sevi un brīdina, ka saspīlējuma vadzis reiz plīsīs.

Savukārt citi pētnieki aicina neraudzīties uz Krieviju kā gudrāko šaha spēlētāju. Turklāt lielvalsts ir labs piemērs, kā zūd maigās varas ietekme, ja tiek pielietots spēks.

Pēc viņa teiktā, Krievijas maigā vara nav sevišķi spēcīga, jo tai pietrūkstot ideoloģiskas izpratnes un idejas, kas būtu pievilcīgi plašākam cilvēku lokam, ne tikai pašiem krieviem.

0 Komentāru