Komentāri
Krievijas karakuģi Baltijas jūrā draud somu pētniekiem
()

Krievijas karakuģi un militārais helikopters starptautiskos ūdeņos Baltijas jūrā augustā un septembrī draudējis Somijas jūras pētījumu kuģim “Aranda”.

Abi incidenti notikuši pie Zviedrijai piederošās Gotlandes salas, kur Krievijas karakuģi mēģinājuši neļaut somu pētnieku kuģim iekuģot starptautiskos ūdeņos, sestdien pavēstīja Somijas Vides institūts (SYKE). Institūtam piederošais pētniecības kuģis “Aranda” pie Zviedrijas krastiem veica izpēti pēc Zviedrijas Meteoroloģiskā un hidroloģiskā institūta pasūtījuma.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pirmais incidents notika 2.augustā, kad Krievijas karakuģis pa radiosakariem sazinājās ar “Aranda” apkalpi un divas reizes pieprasīja, lai tas maina kursu. Pētnieku kuģa apkalpe sākotnēji pakļāvās prasībai, bet pēc otrā pieprasījuma apkalpe atbildēja, ka nepakļausies un dosies līdz ieplānotajam maršruta galamērķim starptautiskajos ūdeņos. “Aranda” apkalpe arī tuvumā pamanīja zemūdeni, kas pārvietojusies tuvu ūdens virsmai.

Otrs incidents notika 2.septembrī, kad pētnieku kuģim vairākas reizes pietuvojās Krievijas militārais helikopters. Pēc tam tuvumā esošs Krievijas karakuģis uzņēma tiešu kursu uz “Aranda” korpusu, ļoti tuvu pakuģojot garām pētnieku kuģim. “Aranda” incidenta laikā nemainīja kursu un ātrumu.

Abos incidentos uz “Aranda” klāja atradās somu apkalpe un pētnieki no Zviedrijas Meteoroloģiskā un hidroloģiskā institūta, kas abās situācijās jutās ļoti apdraudēti.

Somijas Aizsardzības ministrija paziņoja, ka Krievijas karakuģu iejaukšanās somu jūras pētījumu kuģa darbībā starptautiskos ūdeņos ir nelikumīga un nav pieņemama. Ministrija pieprasīs no Krievijas paskaidrojumus par tās karakuģu rīcību. Ministrija norāda, ka abi incidenti notikuši starptautiskos ūdeņos, kur kuģošanas brīvību regulē virkne starptautisku nolīgumu. Ar līdzīgu paziņojumu nākusi klajā arī Somijas Ārlietu ministrija, kas sola spert attiecīgus diplomātiskus soļus.

Somijas mediji vēsta, ka incidentos iesaistītais karakuģis bija “Stereguschiy” klases korvete “Boikiy”, kas ir viens no jaunākajiem Krievijas karakuģu modeļiem un armijas bruņojumā iekļauts no 2013.gada maija. Kuģa dizains apgrūtina tā fiksēšanu ar radaru. Uz 105 metrus garā karakuģa izvietoti 100 apkalpes locekļi un helikopters, kas redzams arī “Aranda” apkalpes uzņemtajās incidentu fotogrāfijās.

Kā jau LETA ziņoja, “Stereguschiy” klases korvete 3.augustā pamanīta netālu no Latvijas ekonomiskās zonas. Jūras spēku flotiles kuģis “Rēzekne” netālu no Latvijas ekonomiskās zonas 3.augustā identificēja divus Krievijas bruņoto spēku karakuģus. 5,7 jūras jūdžu attālumā no Latvijas ekskluzīvās ekonomiskās zonas atradās Krievijas korvete “Stereguschiy”, bet 1,7 jūras jūdžu attālumā no tās – “Kilo” klases zemūdene, aģentūra LETA noskaidroja Nacionālajos bruņotajos spēkos.

Savukārt Krievijas bruņoto spēku korvete 532 “Boikiy” Latvijas teritoriālo ūdeņu tuvumā manīta naktī uz 31.augustu un 1.septembri.
Šogad līdz 1.septembrim Krievijas bruņoto spēku lidmašīnas un kuģi Latvijas robežai pietuvojušies 173 reizes.
Latvijas Aizsardzības ministrija jau februāra beigās paziņoja, ka Krievijas bruņoto spēku lidojumi pie Latvijas teritoriālo ūdeņu ārējās robežas ir konstatēti pietiekami regulāri un to aktivitāte ir augusi pēdējo piecu gadu laikā.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl