Krievijas hakeri “Islāma valsts” vārdā sūtījuši draudus ASV karavīru sievām

1 komentārs
Krievijas hakeri “Islāma valsts” vārdā sūtījuši draudus ASV karavīru sievām
Foto: ITAR-TASS / LETA

Krievijas hakeru grupa, kas iejaucās ASV prezidenta vēlēšanās, īstenojusi vēl vienu uzbrukumu. Pirms trim gadiem vairākas ASV karavīru sievas savos mobilajos tālruņos un datoros saņēma nāves draudus, kurus it kā sūtījis teroristiskais grupējums “Islāma valsts”.

Tagad atklājies, ka šos draudus sūtījuši nevis džihādisti, bet gan hakeri no Krievijas.

Andžela Riketsa 2015. gada februāra rītā mierīgi atpūtās savās mājās Kolorādo, līdz viņas telefons sāka zibsnīt, saņēmis jaunu vēstījumu. Tajā – draudi nogalināt viņas ģimeni.

Riketsa bija viena no piecām ASV karavīru sievām, kuras tajā rītā saņēma nāves draudus no pašpasludinātā “Kiber-kalifāta”. Tas izpelnījās plašu preses uzmanību.

 

Tu domā, ka esi drošībā, bet “Islāma” valsts jau ir šeit. “Kiber-kalifāts” ir iekļuvis tavā datorā un telefonā. Mēs zinām visu par tavu vīru un taviem bērniem, un mēs esam daudz tuvāk, nekā tu spēj iedomāties.

Tomēr atklājies, ka šo vēstījumu autors nebija “Islāma valsts”. Kā izpētījusi ASV ziņu aģentūra “Associated Press”, tā bija Krievijas hakeru grupa, turklāt tā pati, kas iejaucās ASV prezidenta vēlēšanās.

Hakeri kibertelpā regulāri aizņemas cits cita identitāti, lai veiktu šādas operācijas, tāpēc noskaidrot organizētājus ir grūti. Tomēr šajā situācijā atklātas saites starp šiem it kā kiberteroristiem un Krievijas hakeriem, kuri izvērsuši šādas kiberkampaņas visā pasaulē.

Lī Fosters
kiberdrošības uzņēmuma “FIREEYE” pārstāvis

Šis ir ļoti izplatīts scenārijs, kuru esam pamanījuši saistībā ar Krievijas valsts sponsorētajām informācijas operācijām. Viņi bieži pieņem citu grupu identitāti vai retoriku, lai slēptu savas pēdas.

Interesanti, ka Riketsu ģimene tikai no žurnālistiem uzzināja, kas patiesībā slēpās aiz viņiem izteiktajiem draudiem.

Andžela Riketsa
ASV karavīra sieva

Kad es izdzirdēju, ka tā bija Krievijas valdības sponsorēta hakeru grupa, tas jau bija kaut kas cits. Tas tiešām lika bailēs matiem celties stāvus.

Riketsa atzina, ka, sūtot šādus draudus karavīru ģimenēm, tie izpelnījās maksimāli plašu preses uzmanību. Tas esot bijis tieši tas, ko Krievijas hakeri vēlējušies.

Jāpiebilst, ka saistībā ar Krievijas kiberuzbrukumiem ASV šogad vairākkārt piemērojusi sankcijas Krievijas oligarhiem un augsta ranga amatpersonām.