Krievijā tuvojas vēlēšanas. Sabiedrības noskaņojums liecina, ka lielas pārmaiņas nav gaidāmas…

0 Komentāru
Krievijā tuvojas vēlēšanas. Sabiedrības noskaņojums liecina, ka lielas pārmaiņas nav gaidāmas…

Šo svētdien Krievijā gaidāmas parlamenta vēlēšanas, kurās tiek prognozēta Kremļa ietekmes saglabāšana Valsts domē. Šīs parlamenta vēlēšanas ir nākamās pēc 2011. gada balsojuma, kas noveda pie ielu protesta akcijām pēc apsūdzībām rezultātu sagrozīšanā. Taču šobrīd sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka šis balsojums diezin vai ieviesīs radikālas izmaiņas pašreizējā parlamenta sastāvā.

Šobrīd Krievijas Valsts domē vairākumu vietu ieņem prezidenta Vladimira Putina sabiedrotā – premjera Dmitrija Medvedeva vadītās partijas Vienotā Krievija deputāti, kas spēj bez problēmām pieņemt kādu likumu vien grib.

Pārējās trīs Valsts domē pārstāvētās partijas – komunisti, Krievijas Liberāldemokrātiskā partija un partija Taisnīgā Krievija – formāli ir opozīcijas partijas, taču, kad jāpieņem svarīgi likumi, Vienotā Krievija var paļauties uz viņu atbalstu. Kremļa kritiķi norāda, ka visas šīs partijas ir prokremliskas un eksistē vien, lai radītu daudzpartiju demokrātijas ilūziju. Partiju līderi gan to noraida.

“Mēs darīsim visu, lai atjaunotu tautas varu un nostiprināsim padomju varu visur mūsu bijušās tēvzemes teritorijā. Lai dzīvo draudzība! Lai dzīvo brālība! Lai dzīvo sociālisms!” paziņojis Krievijas Komunistiskās partijas līderis Genādijs Zjuganovs.

Šīs parlamenta vēlēšanas, kas notiek laikā, kad Krievijā valda ekonomiskā krīze, tiek uzskatītas par ģenerālmēģinājumu Vladimira Putina atkārtotai ievēlēšanai prezidenta amatā 2018. gadā. Putins gan iepriekš izteicies, ka ir pāragri apgalvot, vai viņš kandidēs uz vēl vienu termiņu. Tikmēr Kremļa amatpersonas cenšas akcentēt, ka vēlēšanas ir pašas godīgākās Krievijas mūsdienu vēsturē. Ir iecelts jauns centrālās vēlēšanu komisijas vadītājs, bet priekšvēlēšanu gaitā no amata atbrīvota virkne reģionālo un Kremļa amatpersonu, radot iespaidu, ka valdošā elite veic tīrīšanu savās rindās.

“Pārsteidzoši, ka mums ir vairāk oficiāli reģistrētu kandidātu, vairāk opozīcijas kandidātu, vairāk televīzijas debašu. Taču kopumā kampaņas ir daudz klusākas kā 2011. gadā,” norāda politologs Aleksandrs Baunovs.

sabiedriskās domas aptaujas kas liecina par vēlētāju apātiju un atbalsta kritumu valdošajai partijai.
Taču Reti kurš šaubās, ka uzvarēs Vienotā Krievija, lai gan tās pārsvars varētu būt mazāks nekā iepriekšējās vēlēšanās.

0 Komentāru