Krievija saskata iespējas attiecību uzlabošanai ar Ukrainu līdz ar Zelenska uzvaru prezidenta vēlēšanās

5 komentāri

Brīnums nav noticis, un, kā jau tas tika prognozēts, Ukrainā būs jauns prezidents. Politikā nepieredzējušais komiķis Volodimirs Zelenskis vēlēšanās pārliecinoši uzvarēja pašreizējo valsts galvu Petro Porošenko. Viņa kritiķi gan ir nobažījušies, ka līdz ar prezidenta maiņu Ukraina varētu atgriezties Krievijas ietekmes sfērā.

Pieredze pret tēlu. Tāda bija ukraiņu izšķiršanās svētdien notikušajās prezidenta vēlēšanās. Porošenko bijis prezidents piecus gadus, savukārt viņa oponents – komiķis Volodimirs Zelenskis – tēlojis prezidentu populārā televīzijas seriālā vairāk nekā trīs gadus.

Lai gan Zelenskim pieredzes politikā nav vispār, par viņu nobalsoja vairāk kā 70% vēlētāju. Porošenko, kurš pie varas nāca 2014. gadā ar tādu kā labā oligarha tēlu iepretim priekštecim Viktoram Janukovičam, vēlēšanās smagi sakauts. Amatu Porošenko atstās maijā.

“Kā viens no Ukrainas politiskajiem līderiem es turpināšu darbu šīs valsts labā. Es turpināšu cīnīties, lai integrācija Eiropas Savienībā un NATO joprojām būtu dienaskārtībā. Es turpināšu cīnīties par drošību un pret korupciju. Ukraina nedrīkst mainīt savu kursu!” pauda Porošenko.

Volodimirs Zelenskis
Ukrainas prezidenta vēlēšanu uzvarētājs

Es vēlos pateikties prezidentam Porošenko. Viņš tikko apsveica mani ar uzvaru un pauda, ka varu paļauties uz viņa palīdzību jebkurā laikā. Mēs strādāsim ar Krieviju Normandijas formātā. Mēs atsāksim no jauna Minskas vienošanās formātu, mainīsim tur cilvēkus. Mēs esam gatavi jebkam, lai izbeigtu konfliktu.

Par Zelenski nobalsoja arī vairums Latvijā dzīvojošo Ukrainas pilsoņu.

41 gadu vecais Zelenskis kampaņas laikā izvairījās no tradicionālajiem medijiem, tā vietā vēlētājus uzrunājot ar sociālo tīklu un komēdijšovu starpniecību. Tādējādi sabiedrībai ir visai maz zināms, ko īsti jaunais prezidents darīs, kad nāks pie varas.

Zelenskis runājis par amatpersonu imunitātes atcelšanu, liegumu korupcijā notiesātajiem darboties publiskajā sektorā un nodokļu amnestiju tiem, kuri kapitālu slēpj ārzonās. Tāpat viņš izteicies par referendumiem, lai tauta lemtu par tuvināšanos NATO un Eiropas Savienībai.

Kritiķi Zelenski uzskata par ietekmīgā oligarha Ihora Kolomoiska marioneti un ir bažīgi par Ukrainas atgriešanos Krievijas ietekmes sfērā. Tieši Kolomoiska televīzijas kanāls pārraidīja populāro seriālu, kurā Zelenskis tēloja prezidentu.

Krievijas premjerministrs Dmitrijs Medvedevs pirmdien pauda cerību, ka ar jaunievēlēto Ukrainas prezidentu pastāv iespējas attiecību uzlabošanai starp Kijevu un Maskavu. Jāpiebilst gan, ka galvenos lēmumus par valsts politisko kursu Ukrainā pieņem parlaments. Šobrīd vairākums tur ir proeiropeiskajiem spēkiem, taču rudenī tiks pārvēlēts arī Ukrainas parlaments.
5 komentāri