Krievijā notiek Navaļnija atbalstītāju demonstrācijas; aizturēta Jūlija Navaļnaja

2 komentāri
Krievijā notiek Navaļnija atbalstītāju demonstrācijas; aizturēta Jūlija Navaļnaja
REUTERS / SCANPIX

Krievijā sestdien turpinās apcietinātā opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija atbalstītāju demonstrācijas un saskaņā ar organizācijas “OVD-Info” apkopotajām ziņām protestos visā valstī līdz šim aizturēti jau 1614 cilvēki.

Visvairāk aizturēto ir Maskavā, Sanktpēterburgā, Novosibirskā un Vladivostokā. Maskavas centrā policija aizturējusi Navaļnija sievu Jūliju, kas par to paziņojusi sociālajā tīklā “Instagram”. Galvaspilsētas Puškina laukumā aizturēto skaitā ir arī Navaļnija dibinātā Korupcijas apkarošanas fonda (FBK) juriste Ļubova Soboļa, kas pirms divām dienām uz neilgu laiku jau bija aizturēta un sodīta ar naudassodu. Šoreiz policisti Soboļu aizveduši līdzi brīdī, kad viņa sarunājusies ar žurnālistiem.

Maskavā un Pēterburgā aizturēšanas sākušās jau pirms plkst.14 (plkst.13 pēc Latvijas laika), kad bija paredzēts protesta akciju sākums.

Mediji arī ziņo, ka protestētājiem Puškina laukumā izdevies savaldīt provokatorus, kas centušies izraisīt sajukumu. Radiostacijas “Eho Moskvi” korespondents vēsta, ka vairāki cilvēki sākuši apmētāt policistus ar sniega pikām, taču protestētāji viņus apturējuši. Kāds provokators uzrāpies stabā, turot pret Navaļniju vērstu plakātu, bet vairāki protestētāji viņu no staba nocēluši un ielenkuši ciešā lokā, neļaujot citiem aizkaitinātiem akcijas dalībniekiem mesties viņam virsū.

Vēlāk, kad policija un Nacionālā gvarde protestētājus no Puškina laukuma izstūma, daļa no viņiem pa Tveras bulvāri devās Manēžas laukuma virzienā, vēl daļa devās uz Kremļa pusi.

Saskaņā ar Krievijas Iekšlietu ministrijas sniegto oficiālo informāciju Maskavā protesti pulcinājuši 4000 cilvēku, savukārt ziņu aģentūras “Reuters” aplēses liecina, ka protestu dalībnieku skaits Krievijas galvaspilsētā sasniedzis aptuveni 40 000.

Sanktpēterburgā protestos piedalījušies aptuveni 10 000 cilvēku, lēsusi aģentūra AFP. Senāta laukumā, kur bija paredzēts notikt protesta akcijai, tika izvietoti lieli omoniešu spēki, bet tūkstošiem protestētāju devās mierīgā gājienā pa Ņevas prospektu, kas arī tika nobloķēts, un tad gājiens pagriezās Marsa laukuma virzienā.

Vietne “Mediazona” tikmēr vēsta, ka Krievijas federālais mediju uzraudzības dienests “Roskomnadzor” pieprasījis, lai laikraksts “Novaja gazeta” dzēš materiālu, kurā tika ziņots, ka netālu no Maskavas kādā pansionātā pulcināti studenti, kuri gatavoti, lai par samaksu rīkotu provokācijas Navaļnija atbalstītāju demonstrāciju laikā un sociālajos tīklos publicētu viltus liecības par vardarbību no demonstrantu puses.

Krievijas mediji ziņo arī par vairāku žurnālistu aizturēšanu un kratīšanām Navaļnija štābos. Maskavā, Habarovskā, Tverā, Barnaulā un Belgorodā aizturēti Navaļnija štābu vadītāji vai koordinatori.

Tikmēr Vladivostokā saistībā ar protesta akciju ierosināta lieta par “apdraudējumu transporta ekspluatācijai”.

Kopumā gandrīz simts Krievijas pilsētās protesta akcijās piedalījušies vismaz 110 000 cilvēku, lēsts vietnē “MBH Media”.

Kā atzīmē “Meduza”, vēl nekad Navaļnija atbalstītāju akcijas ārpus Maskavas un Sanktpēterburgas nav bijušas tik plašas.

2 komentāri