1 komentārs

ASV prezidenta vēlēšanas nav nozīmīgas tikai pašai Amerikai, bet arī pārējai pasaulei. Tās izšķirs, kādu ārpolitiku veidos Vašingtona un kādas attiecības bruģēs ar Krieviju. Spriežot pēc Hilarijas Klintones nostājas, Latvijai un Baltijas reģionam labvēlīgāk būtu, ja viņa kļūtu par Ovālā kabineta saimnieci, jo Trampa izteikumi liek domāt, ka viņš Austrumeiropu atstātu likteņa varā.

Abiem ASV prezidenta amata kandidātiem redzējums uz ārpolitiku ir atšķirīgs – demokrāte Hilarija Klintone vēlētos saglabāt jau esošo virzību un saglabāt ASV vadošo lomu pasaulē, ka arī ir kritiska pret Vladimiru Putinu un Krieviju viņa vadībā. Turpretī republikānis Donalds Tramps ir noskaņots uzturēt labas attiecības ar Krieviju un pat izteicies, ka ASV neaizstāvēs Baltijas valstis, ja tās par to nemaksās.

Mārtiņš Hiršs, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas Drošības un stratēģiskās pētniecības centra pētnieks

Viņš ir pirmais ASV prezidenta amata kandidāts, kurš saka, ka ASV drošības garantijas nav viennozīmīgas, ka ASV padomās pirms reaģēs. NATO 5.panta spēks ir tieši tajā, ka tā ir beznosacījumu garantija.

Šādi NATO tiekot vājināts un eksperti nepiekrīt apgalvojumiem, ka viens pats prezidents nevar kaut ko graujoši ietekmēt.

Ojārs Ēriks Kalniņš, Saeimas ārlietu komisijas vadītājs (Vienotība)

Kaut gan Amerikas valdībā ir gan kongress, gan valsts departaments, Pentagons, prezidents var radīt haosu un var ietekmēt lietas. Loma ir noteicoša.

Tuvs Krievijai

Saites ar Krieviju viņam ir ciešas – viņš pats labvēlīgi izteicies pret Putinu un arī Kremļa saimnieks sacījis, ka atbalsta Trampu šajā sacīkstē par Balto namu.

Kārlis Streips, žurnālists

Viņam ir biznesa intereses Krievijā un viņam apkārt ir cilvēki, piemēram, kuri palīdzēja Ukrainas bēdīgi slavenajam prezidentam Janukovičam brīdī, kad sākās revolūcija. Ir ciešas saites starp Krieviju un Trampa cilvēkiem.

Tomēr pastāv arī viedoklis, ka arī Hilarija Klintone nebūs tā, kas visu ārpolitikas uzmanību veltītu Eiropai un Krievijas darbību vētīšanai.

Andris Sprūds, Latvijas Ārpolitikas institūta direktors

Pēdējos gados mēs redzam, ka ASV ir vairāk ieinteresēta Klusā okeāna baseinā un priotizē attiecības ar Ķīnu. Smaguma centrs globālajā politikā jebkurā gadījumā no šejienes aiziet.

Citē Kremļa propagandu

Taču Trampam raksturīgā neprognozējamība arī padara viņu par nelabvēlīgu kandidātu mūsu reģionam. Nekustamo īpašumu magnāts arī parādījis, ka viņš viegli izprovocējams, piemēram, izteicies, ka apšaudīs katru lidmašīnu, kas nesankcionēti lidos pāri amerikāņu karakuģiem.

Andris Sprūds, Latvijas Ārpolitikas institūta direktors

No vienas puses tas labi, jo tas tika attiecināts uz Krievijas lidmašīnām, kas lidoja virs ASV karakuģa Baltijas jūrā, bet nezinu, vai mums vajag cilvēku, kurš uz mazāko provokāciju gatavs atbildēt.

Eksperti norāda, ka Krievijas pūliņi panākt Trampa uzvaru pat nav slēpti – vairākkārt krievu hakeri nopludinājuši demokrātu epastus, cenšoties diskreditēt Klintoni. Savukārt Tramps ir pieķerts, citējot Kremļa propagandas kanālu ”Sputnik”.

TOP komentāri

  • Artūrs Ribakovs
    0 0 0

    Artūrs Ribakovs

    Labāk apvienoties Latvijai ar Kīnu un Japānu un ļaut viņiem mūs virzīt nekā tiem mērgļiem kas cenšās to tagad panākt!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl