Kosmosa tūrisma laikmetā zinātnieki vēl strīdas par zemes atmosfēras robežām

0 Komentāru
Kosmosa tūrisma laikmetā zinātnieki vēl strīdas par zemes atmosfēras robežām
ZUMAPRESS/SCANPIX

Pēc gadiem ilgiem pētījumiem un gaisa kuģu izstrādes beidzot pavērtas kosmosa tūrisma durvis pagaidām gan īpaši turīgajiem, taču zinātnieku vidū atkal izcelta desmitgadēm sena diskusija, kur katrs cenšas pārliecināt par savu patiesību – kur beidzas Zemes atmosfēra un kur sākas izplatījums, vēsta TV3 ziņu raidījums “900 sekundes”.

Patlaban izplatīts un vispārpieņemts apzīmējums šai robežai ir Kārmāna līnija. Tā atrodas 100 kilometru attālumā no Zemes virsmas – skaitlis noapaļots līdz uzskatāmam lielumam. Gandrīz aptuveni šādā augstumā standarta lidaparātiem nepieciešams papildu cēlējspēks retinātajā gaisā.

Tomēr dabā, protams, šāda līnija novilkta nav, un diskusijas par to, vai tādu vispār vajag un var definēt, ilgst jau krietni vairāk nekā pusgadsimtu.

Maiks Neufelds, “Smithsonian” Aviācijas un kosmosa muzeja kurators

“Nav tādas barjeras, kurai var izlauzties cauri. Atmosfēra vienkārši lēnām izzūd, tai ir dažādi slāņi. Kādā brīdī tā vienkārši pārtop par ko tādu, kas ļoti tuvs vakuuma stāvoklim. Diskusijas par kosmosa sākumu ilgst jau 50, pat 75 gadus. ”

Līdz šim diskusija par šo robežu bijusi tīri zinātniska, tomēr šobrīd ieguvusi citu raksturu – runa ir par biznesu. Piedāvājums doties kosmosā ārpus Zemes atmosfēras var nozīmēt jauna, ienesīga uzņēmuma rašanos.

“Vai tam ir nozīme? Uzņēmumiem, kuri šobrīd cenšas pārdot kosmosa lidojumus – jā. Lai pasažierus var nosaukt par astronautiem, ir vajadzīgs kāds kritērijs,” norāda “Smithsonian” Aviācijas un kosmosa muzeja kurators.

Patlaban tuvākie lidojumi kosmosā no Ričarda Brensona un Džefa Bezosa lidojumiem jau aizņemti!

Džefs Bezoss dodas izplatījumā otrdien kopā ar savu brāli, 82 gadus veco Aviācijas pionieri Valliju Fanku un jaunieti, kosmosa tūristu – Oliveru Demanu.

Lasi vēl:

0 Komentāru