Kontrabandisti bēgļus grūž ūdenī, lai ceļš uz Eiropu laivās būtu jāmēro salstot… Reportāža no Grieķijas!

4 komentāri
Kontrabandisti bēgļus grūž ūdenī, lai ceļš uz Eiropu laivās būtu jāmēro salstot… Reportāža no Grieķijas!
Foto: AFP / LETA

Kamēr Latvija tikai gatavojas patvēruma meklētāju uzņemšanai pēc kvotu principa, Eiropā ir vietas, kur bēgļi ik dienu ieplūst straumēm. Viens no šādiem karstajiem punktiem ir Lesbas sala, Grieķijā. Tās krastus katru dienu sasniedz vidēji tūkstoš cilvēku, kas, bēgot no kara plosītām valstīm, ar nedrošām – piepūšamajām – laivām mēģina pārpeldēt jūras šaurumu un no Turcijas nokļūt Eiropā. Kā bēgļi ierodas, un kas viņus sagaida, sperot pirmos soļus Eiropā?

Lesbas salas krastus no Turcijas šķir aptuveni desmit kilometru. Šis it kā nelielais attālums ir vienīgā cerība tūkstošiem cilvēku, kas bēg no kara plosītām Austrumu valstīm, nokļūt Eiropā. Turku pusē samaksājuši kontrabandistiem par vietu piepūšamajās laivās, līdz ar saullēktu tās parādās pie apvāršņa. Pārbāztas un nedrošas tās tuvojas krastam.

Foto

Kopš šā gada sākuma līdz šim brīdim Lesbas salā ieradies ārkārtīgs daudzums, aptuveni 400 tūkstoši bēgļu. Salīdzinājuma jāsaka, ka pa šo laiku Grieķijā ieradušies aptuveni 700 000 – tas nozīmē, ka vairāk nekā puse patvēruma meklētāju kā pirmo drošo pieturas vietu izvēlas Lesbas salu.

Pāris stundu laikā izdevās sagaidīt septiņas šādas bēgļu laivas. Katrā no tām pa trīsdesmit četrdesmit cilvēkiem. Dažiem mugurā glābšanas vestes, bet citi galamērķī ierodas vien krekliņā. Cilvēkiem uzreiz steidz palīgā dažādu organizāciju pārstāvji un brīvprātīgie.

“Kad viņi jau redz krastu, tad bailes pāriet. Laivā vienmēr vismaz viens runā angliski, tad mēs skaidrojam, kas viņus sagaida un ka jāsaglabā miers, lai tā līdz krastam neapgāztos,” teic bēgļu laivu glābējs Morics Heukensfelds Jansens.

No laivas pirmos izceļ bērnus un sievietes. Tā kā termometra stabiņš naktī nokrītas līdz plus pieciem grādiem un jūras vējos nākas pavadīt vidēji sešas stundas, cilvēki krastā izkāpj pārsaluši un slapji. Afgānis Izads stāsta, ka par vietu laivā samaksājis 400 eiro, taču tā bijusi spēle uz dzīvību un nāvi.

“Ļoti bīstami. Ļoti bīstami! 90% nakts brauciena laivā es domāju, ka neizdzīvosim. Es devu labi, ja 10%, ka sasniegsim krastus,” viņš saka. Lai sasildītu bēgļu atdzisušos ķermeņus, tiek dalītas folijas segas un karsta tēja. Tiek kurināti ugunskuri. Talkā nāk arī vietējie grieķi, atnesot sausas un siltas drēbes. Tie, kuri spēj, steidz sildīt raudošos bērnus.

Taču daudziem pašiem nepieciešama palīdzība. Citi tik ļoti nosaldējuši pēdas, ka nevar paiet. Bet kādai grūtniecei pārdzīvojumu pilnais brauciens nesa milzīgu nelaimi, viņas piecus mēnešus vecais bērniņš neizdzīvoja. Stāsti ir daudz un dažādi.

“Pirms iekāpšanas laivā kontrabandisti bieži vien šos cilvēkus iegrūž ūdenī, lai viņiem šis ceļš būtu jāmēro izmirkušiem un salstot. Tas ir nežēlīgi,” saka Fajāzs Madžids, Portugāles labdarības organizācijas Gift of the Needy pārstāvis.

Lai arī bēgļi te ieradušies bez jebkādām personiskajām mantām, gandrīz katram ir tālrunis. Izdzīvojuši tie dod ziņu saviem tuviniekiem – gan tiem, kuri jau Eiropā, gan tiem, kuri palikuši dzimtenē.

Pārģērbušies, mediķu apraudzīti, cilvēki sakāpj ANO bēgļu aģentūras sarūpētajos autobusos. Ar tiem viņi tiek aizvesti uz salā esošajām bēgļu nometnēm, tur migranti tiek piereģistrēti un sākas viņu ceļš Eiropā.

Video