Konflikts Persijas līcī: britu tankkuģa sagrābšanu īpaši nikni uzņem Londona

Pievienot komentāru

Ģeopolitiskais saspīlējums pieaug Persijas līcī, un lielvaru cīņās ierauta arī Latvija. Atbildot uz Irānas tankkuģa aizturēšanu iepriekš Gibraltārā, Irānas armija Hormuza šaurumā aizturējusi divus Lielbritānijai piederošus tankkuģus ar kopumā pieciem Latvijas valstspiederīgajiem.

Viens no kuģiem vēlāk atbrīvots, taču otrs, uz kura klāja par kapteiņa vecāko palīgu strādāja Latvijas pilsonis, joprojām ar visu apkalpi ir aizturēts.

Irānas Revolucionārā gvarde piektdien vēlu vakarā Persijas līcī sagrāba divus britu tankkuģus. “Mesdar”, uz kura klāja atradās četri Latvijas valstspiederīgie, tika atbrīvots, savukārt “Stena Impero” tika aizturēts un nogādāts  Banderabasas ostā.

Apkalpe, kurā par kapteiņa vecāko palīgu strādā Latvijas pilsonis, aizturēta.

Līdz šim ar 1978. gadā dzimušo vīrieti nav izdevies sazināties, lai arī ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs situācija raksturo, kā ļoti nopietnu. “Apkalpe ir aizturēta, apkalpe atrodas ostā. Mums šobrīd nav izdevies noskaidrot, kā viņi paši jūtas. Mums vajadzētu pret šo situāciju izturēties ļoti nopietni, jo konflikts šajā pasaules reģionā atbalsosies visur, tāpēc es nevaru šobrīd apgalvot, ka apkalpei kaut kas draud, bet es arī nevaru apgalvot, ka tā atrodas drošībā.”

Pašlaik tiek darīts viss, lai atbrīvotu Latvijas pilsoni. Kuģu apkalpes komplektēšanas kompānija “Ultramarine” uztur kontaktus ar aizturētā ģimeni, savukārt Rinkēvičs ir sazinājies ar Eiropas Savienības augsto pārstāvi ārlietās Federiku Mogerīnī un Apvienotās Karalistes ārlietu ministru Džeremiju Hantu.

Tāpat Irānas Islāma Republikai nosūtīta diplomātiska nota. Teherānas varas iestādes gan apgalvo, ka tankkuģi aizturējušas, jo tas sadūries ar Irānas zvejas kuģi.

Neatkarīgi avoti šo informāciju neapstiprina.

“Tankkuģa sagrābšanu nosodījušas arī Rietumvalstis. Īpaši nikni ziņa uzņemta Londonā,” piebilst Rinkēvičs.

“Šī sagrābšana ir nepieņemama. Kuģošanas brīvību Persijas līcī ir jāsaglabā! Mēs ļoti skaidri pasakām, ja šīs situācija netiks ātri atrisināta, tam būs ļoti nopietnas konsekvences,” akcentēja Lielbritānijas ārlietu ministrs Džeremijs Hants.

Vienlaikus Hants uzsvēra, ka konflikts ar Irānu netiks risināts ar militāriem līdzekļiem, bet gan diplomātiskiem.