“Kļūst biedējoši!” Krievijā protestē pret interneta izolāciju no pasaules globālā tīkla

1 komentārs
“Kļūst biedējoši!” Krievijā protestē pret interneta izolāciju no pasaules globālā tīkla
AFP/SCANPIX

Krievijā izveidojusies jauna protestu kustība, iebilstot pret likumprojektu, kas varētu novest valsti pie digitālas izolācijas no ārpasaules.

Valsts dome plāno izveidot Krievijas nacionālo interneta tīklu, ko varētu atslēgt no globālā tīmekļa. Ieceres oponenti izsaka bažas, ka tas plānots kā nu jau kārtējais cenzūras un vārda brīvības apspiešanas instruments.

Krievijas Valsts domē tapušais likumprojekts oficiāli tiek pamatots ar nepieciešamību nodrošināties pret citu valstu mēģinājumiem izolēt Krieviju interneta vidē. Tāpēc vietējiem tīkla uzturētājiem plānots uzdot izveidot sistēmu visu iekšējo datu plūsmu nodrošināšanai. Savukārt pieslēgšanos globālajam tīmeklim nodrošinātu un kontrolētu īpašs valsts izveidots centrs.

Jau šomēnes plānots izmēģinājums Krievijai īslaicīgai atslēgšanai no globālā tīkla.

Iecere gan saskārusies ar lielu pretestību – pret to iebilst gan blogeri, gan arī tūkstošiem iedzīvotāju, kas vairākos protestos izgāja ielās.

Skandējot saukļus un rokās turot plakātus, tie pauda bažas, ka, pieņemot likumprojektu, tiks izveidota “sarkanā poga”, lai valsti atslēgtu no ārpasaules interneta, kas ir ceļš uz pilnībā izolētu tīklu, līdzīgu kāds ir Ziemeļkorejā.

Kritizētas tiek arī vērienīgās izmaksas, tā saucamā “suverēnā” Krievijas interneta izveidei, kas tiek lēstas teju 300 miljonu eiro apmērā, kas, galu galā, atspoguļosies patērētāju rēķinos.

1 komentārs