“Kļūdaini noturēja par ienaidnieka raķeti…” Irānas Revolucionārā gvarde uzņemas atbildību par pasažieru lidmašīnas notriekšanu

4 komentāri
“Kļūdaini noturēja par ienaidnieka raķeti…” Irānas Revolucionārā gvarde uzņemas atbildību par pasažieru lidmašīnas notriekšanu
AFP/SCANPIX

Lai arī iepriekš skanēja kategoriski noliegumi, Irāna sestdien tomēr atzina savu vainu Ukrainas pasažieru lidmašīnas notriekšanā. Traģēdiju izraisīja kļūda pretgaisa aizsardzības sistēmā.

Irāna sākotnēji noliedza ziņas, ka Ukrainas pasažieru lidmašīna trešdien uzreiz pēc pacelšanās no Teherānas lidostas nogāzās tāpēc, ka to notrieca Irānas raidīta raķete.

Tomēr spiediens pret Irānu strauji pieauga, jo arvien vairāk Rietumvalstu līderu ziņoja par izlūkošanas datiem, kas liecināja, ka aviokatastrofā, kas izdzēsa 176 cilvēku dzīvību, vainojama Irāna nevis tehniskas problēmas.

Sestdienas rītā Irānas prezidents Hasans Ruhani “tviterī” atzina, ka lidmašīnu kļūdas dēļ notrieca Irānas spēki. 

“Bruņoto spēku iekšējā izmeklēšanā ir secināts, ka Ukrainas lidmašīnas katastrofu un 176 nevainīgu cilvēku nāvi diemžēl izraisījušas cilvēciskas kļūdas dēļ izšautas raķetes. Turpinās izmeklēšana, lai noskaidrotu atbildīgos par šo milzu traģēdiju un nepiedodamo kļūdu,” norādīja Ruhani.

Skaidrojot traģēdijas apstākļus, Irānas militārpersonas ir paziņojušas, ka incidents notika laikā, kad saasinātās spriedzes dēļ Irānas bruņotie spēki bija visaugstākajā gatavības pakāpē. Ukrainas pasažieru lidmašīna esot pielidojusi tuvu Irānas Revolucionārās gvardes nozīmīgam militārajam centram, un lidaparāts kļūdaini tika noturēts par ienaidnieka raķeti.

Visu atbildību par pasažieru lidmašīnas notriekšanu ir uzņēmusies Irānas Revolucionārā gvarde.

“Kad man kļuva skaidrs, ka noticis šis incidents, tiešām vēlējos kaut būtu miris. Gribēju būt miris, lai nebūtu šī incidenta liecinieks,” saka Irānas Revolucionārās gvardes komandieris Amirs Ali Hadžizade.

Tikmēr “Ukrainas starptautisko aviolīniju” prezidents Jevgēņijs Dihne sestdien sacīja, – lidsabiedrība nebija informēta, ka Irānas gaisa telpa varētu nebūt droša lidojumiem.

“Paceļoties no Kijevas lidostas, aviokompānijai nebija nekādas informācijas par iespējamiem draudiem. Un paceļoties no Teherānas lidostas, situācija bija tieši tāda pati – nekādas informācijas par draudiem nebija. Mēs arī nebijām saņēmuši nekādas specifiskas norādes no atbildīgajām iestādēm,” norādīja Dihne.

Irāna ir atvainojusies par lidmašīnas notriekšanu un sola vainīgos sola saukt pie atbildības. Tāpat tā apņēmusies uzlabot savu pretgaisa aizsardzības sistēmu, lai nākotnē izvairītos no šādu kļūdu atkārtošanas.

Jau vēstīts, ka Ukrainas lidmašīnas avārija notika dažas stundas pēc tam, kad Irāna veica ballistisko raķešu triecienu divām bāzēm Irākā, kur izvietoti ASV karavīri, šādi atbildot uz Irānas ģenerāļa Kasema Soleimani nogalināšanu ASV gaisa spēku triecienā piektdien Irākā pie Bagdādes starptautiskās lidostas.

4 komentāri