Komentāri
Klintones pārsvars sarūk, taču viņa uzvarēs ASV prezidenta vēlēšanās, prognozē bukmeikeri
FOTO: LETA

Jau 8.novembrī ASV norisināsies prezidenta vēlēšanas. Lai arī aptaujās abu kandidātu izredzes tiek vērtētas līdzīgi, sporta totalizators 11.lv prognozē, ka pasaules ietekmīgāko amatu iegūs Demokrātu partijas kandidāte Hilarija Klintone, šādu iespēju vērtējot ar 68% varbūtību un likmes koeficientu 1.40.

Visu pirmsvēlēšanu periodu Klintone ir bijusi favorīte un pat septembra sākumā, kad viņa visu kameru priekšā noģība un radīja bažas par savu veselības stāvokli, likmes koeficients palielinājās tikai līdz 1.50 (63% iespējamība). Tomēr, tuvojoties vēlēšanu dienai, sašķobās arī bukmeikeru pārliecība.

Vēl oktobra vidū, kad tika publicēts video ar Donalda Trampa izteicieniem par sievietēm, bukmeikeri Klintones izredzes vērtēja ar 80% varbūtību (1.18 likmes koeficients). Jau šķita, ka cīņa ir galā, taču, jo vairāk tuvojas 8. novembris, šī pārliecība mazinās. Viens no iemesliem ir intensīvā cīņa pēdējās dienās pirms vēlēšanām un mainīgie vēlētāju noskaņojumi atsevišķos štatos.

ASV prezidenta vēlēšanās katram štatam ir piešķirts noteikts pārstāvju jeb elektoru skaits, kuri vēlāk ievēl prezidentu. Tā kā štatā uzvarējušais kandidāts saņem visas elektoru balsis, tad ir iespējams, ka par vienu no kandidātiem nobalso skaitliski vairāk vēlētāji, bet par prezidentu kļūst cits.

Piemēram, 2000.gadā, Als Gors ieguva vairāk balsis nekā Džordžs Bušs, bet elektoru pārstāvniecība bija labvēlīgāka pēdējam. Arī toreiz visu izšķīra Florida, kur pat tika veikta balsu pārskaitīšana, kā rezultātā Bušs uzvarēja ar 537 balsu pārsvaru, kas ir niecīgs apjoms, ņemot vērā, ka Floridā dzīvo 20 miljoni iedzīvotāju.

Šī gada ASV Valsts prezidenta vēlēšanu līdzīgie aptauju rezultāti nav vienīgais iemesls, kas radījis globāla mēroga ažiotāžu un interesi. Abi kandidāti ir pamatīgi polarizējuši sabiedrību, radot neiecietības vilni. Publiskajās diskusijās bieži pazūd argumenti un dominē emocijas, kā rezultātā pēdējās nedēļas laikā atsevišķos štatos bukmeikeru viedoklis ir krasi mainījies par labu otram kandidātam. Tāpat arvien biežāk dzird salīdzinājumus ar neseno Lielbritānijas balsojumu par izstāšanos no Eiropas Savienības.

Šīs būs jau 58. ASV prezidenta vēlēšanas un Klintone var kļūt par pirmo sievieti šajā amatā. Pati inaugurācijas ceremonija gan notiks tikai nākošā gada janvārī.

Lasi vēl