Klintone un Tramps. Attieksme pret NATO. Edija fiksās piezīmes Nr. 7

1 komentārs

Ja ir viena lieta, kas, no Latvijas skatoties, šajās ASV vēlēšanās ir patiešām likta uz kārts, tad tā ir NATO alianse, kas nu jau ilgi bijusi Latvijas drošības un aizsardzības sistēmas stūrakmens.

Atšķirības Hilarijas Klintones un Donalda Trampa uzskatos par NATO ir radikālas. Par Klintoni nav pat daudz ko teikt, jo viņa uzskata, ka šai aliansei ir jāturpina būt tādai, kādu mēs to pazīstam.

Bet Donalds Tramps neredz NATO lietderību. Viņaprāt, šī alianse ir tikai veids, kā sabiedrotie parazitē uz amerikāņu rēķina. Tramps spēlējas ar dumju domu, ka partneri turpmāk maksās Amerikai kā tādai apsardzes firmai. Taču centieni NATO pārvērst šādā biznesa projektā pavisam droši nozīmētu, ka NATO balle beigusies.

Ja Tramps uzvarēs, NATO, protams, nākamajā dienā nebeigs eksistēt. Bet NATO būtība jau nav formālās struktūras, štābi, samiti un desmitiem dažādu valstu, kuras apsolījušas cita citai palīdzēt, ja sāktos karš. NATO pastāvēšanas un veiksmes atslēga pēdējos vairāk nekā sešdesmit gados bijusi amerikāņu apņēmība garantēt militāru drošību saviem Eiropas sabiedrotajiem.

NATO nepastāv pati par sevi. Ja ir amerikāņu apņēmība, tad ir NATO. Ja nav apņēmības, tad nav NATO.