Klimata pārmaiņas: šā gada jūlijs bijis pasaulē jebkad reģistrētais karstākais mēnesis

1 komentārs
Klimata pārmaiņas: šā gada jūlijs bijis pasaulē jebkad reģistrētais karstākais mēnesis
AFP/SCANPIX

Jūlijs bija pasaulē karstākais mēnesis, kāds jebkad reģistrēts, ziņo ASV federālā zinātniskā un regulatīvā aģentūra.

Dati liecina, ka kopējā sauszemes un okeāna virsmas temperatūra bijusi 0,93 grādus pēc Celsija virs 20.gadsimta vidējās temperatūras – 15,8 grādiem pēc Celsija. Tā ir augstākā temperatūra kopš uzskaites uzsākšanas pirms 142 gadiem. Iepriekšējais rekords, kas tika sasniegts 2016. gada jūlijā, tika pielīdzināts 2019. un 2020. gadam.

Eksperti uzskata, ka tas ir saistīts ar ilgtermiņa klimata pārmaiņu ietekmi.

Nacionālā okeāna un atmosfēras pārvalde (NOAA) savā paziņojumā norādījusi, ka jūlija “neapskaužamā atšķirība” salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem rada bažas. “Šajā gadījumā pirmā vieta topā ir sliktākā vieta. Šis jaunais rekords papildina satraucošo un graujošo virzienu, ko klimata pārmaiņas ir noteikušas pasaulei,” paziņojis NOAA administrators Riks Spinrads.

Kopējā sauszemes un okeāna virsmas temperatūra bija par 0,01 grādiem pēc Celsija augstāka nekā 2016.gadā, kad reģistrēts iepriekšējais šāds rekords.

Ziemeļu puslodē zemes virsmas temperatūra sasniedza “nepieredzēti” par 1,54 grādiem pēc Celsija augstāku līmeni nekā vidēji, pārspējot iepriekšējo rekordu, kas tika sasniegts 2012.gadā.

Dati arī parādījuši, ka 2021.gada jūlijs bija karstākais mēnesis Āzijā līdz šim, kā arī otrs karstākais Eiropā pēc šajā ziņā rekordgada – 2018. gada jūlija.

NOAA paziņojumā tika iekļauta arī nozīmīgu klimata “anomāliju” karte jūlijā, kurā tika atzīmēts, ka globālā tropisko ciklonu aktivitāte šogad ir bijusi neparasti augsta, ņemot vērā reģistrēto vētru skaitu.

Šīs nedēļas sākumā Apvienoto Nāciju Organizācijas ziņojumā teikts, ka klimata pārmaiņām ir “bezprecedenta” ietekme uz Zemi, un dažas izmaiņas, iespējams, būs “neatgriezeniskas gadsimtiem līdz tūkstošiem gadu”.

“Ja mēs tagad apvienosim spēkus, mēs varam novērst klimata katastrofu. Bet, kā šodienas ziņojumā ir skaidri norādīts, nav laika kavēties un attaisnojumiem,” teica ANO ģenerālsekretārs António Guterress.

1 komentārs