Klimata aktīviste Grēta Tūnberga politiķiem pārmet sabiedrības maldināšanu

6 komentāri
Klimata aktīviste Grēta Tūnberga politiķiem pārmet sabiedrības maldināšanu
EPA / SCANPIX

Madridē turpinās ANO Klimata konference, kurā ieradušies arī dalībvalstu, arī Latvijas, atbildīgie ministri. Viņus uzrunāja klimata aktīviste Grēta Tūnberga, kas konferencē uzstājusies jau vairākkārt. Zviedru pusaudze gada laikā kļuvusi par ļoti ietekmīgu personu, un populārais žurnāls “Time” viņu pasludinājis par 2019. gada cilvēku.

Madrides klimata konference ilgst jau kopš pagājušās nedēļas un noslēgsies piektdien. Tās laikā pārsvarā apspriež Parīzes klimata vienošanās prasību īstenošanu. Tikmēr visredzamāk konferencē līdz šim izpaudusies zviedru klimata aktīviste Grēta Tūnberga, kas Spānijā ieradās ar katamarānu.

Pirms dažām dienām viņa uzstājās kopā ar citiem pusaudžiem, savukārt šodien viņa uzrunāja valstu ministrus, kas ieradušies, lai apspriestu jautājumus, par kuriem delegācijām nedēļas laikā nav izdevies vienoties.

“Mums vairāk nav laika, lai ignorētu zinātni. Jau aptuveni gadu es runāju, ka strauji sarūk pieļaujamais izmešu apjoms, lai noturētu planētas temperatūru noteiktās robežās. Bet tas joprojām tiek ignorēts. Tāpēc atkārtošu, kas teikts ziņojuma otrajā paragrāfā, 108. lapaspusē – mums ir iespējas par 6% vai 7% samazināt globālās temperatūras pieaugumu, ja tiek ierobežoti CO2 izmeši,” pauda Tūnberga.

Lasi vēl: Kūstošās Grenlandes ledus segas dēļ jūras līmenis pacēlies par 10,6 milimetriem

Parīzes vienošanās paredz veikt pasākumus, lai līdz 2100. gadam temperatūra pasaulē nepalielinās vairāk par 1,5 grādiem pēc Celsija. Tūnberga uzsver, ka ietekme uz klimatu ir katrai grāda daļai: “Lai turētos zem 1,5 grādiem, ogleklim jāpaliek zemē. Nosakot tālākus rīcības datumus un radot iespaid, ka kaut kas tiek darīts tiek nodarīts lielāks ļaunums nekā labums. Nepieciešamā klimata politika joprojām neeksistē, neskatoties uz to, ko saka pasaules līderi.”

Klimata aktīviste uzsvēra, ka jau pēc trim nedēļām sāksies jauna desmitgade, kurā izšķiries pasaules nākotne, tomēr apņēmība cīnīties ar klimata izmaiņām šobrīd vairāk ir cilvēkiem, nevis valdībām vai uzņēmumiem. Zīmīgi, ka Tūnberga pasludināta par ietekmīgā amerikāņu žurnāla “Time” gada cilvēku, un viņas foto rotā jaunākā izdevuma vāku.

Tikmēr Briselē Eiropas komisijas priekšsēdētāja Urzula von der Leinena paziņojusi, ka bloka valstīm, kas pārmērīgi atkarīgas no fosilajiem resursiem, novirzīs 100 miljardus eiro izmešu samazināšanai.

Vairāk par tematu – TV3 Ziņu sižetā

6 komentāri