Klāt izšķirošais balsojums par “Breksita” vienošanos

1 komentārs
Klāt izšķirošais balsojums par “Breksita” vienošanos
AFP/SCANPIX

Šobrīd Lielbritānijas parlamenta ēkā valda nokaitēta atmosfēra. Deputāti aizvada pēdējās debates pirms nozīmīgā balsojuma par valdības panākto izstāšanās jeb “Breksita” līgumu ar Eiropas Savienību (ES). Valdības izredzes, ka vienošanās tiks atbalstīta Vestminsteras pilī gan tiek vērtētas kā zemas.

Pēdējā, piektā “Breksita” līguma debašu diena Vestminsteras pilī sākās jau ap plkst. 16.00 pēcpusdienā pēc Latvijas laika. Liela daļa to deputātu, kas bija ieradušies, apsprieda potenciālos nākotnes scenārijus, zemtekstā ietverot pieņēmumu, ka līgums visai droši tiks noraidīts. Citi centās aizstāvēt valdības pozīciju.

Tikmēr valdības pārstāvji un daļa Konservatīvās partijas pārstāvju uzsvēra, ka ir pēdējais laiks deputātiem apvienoties un veikt pareizo lēmumu Lielbritānijas iedzīvotāju labā un atbalstīt vienošanos ar Briseli kā labāko iespējamo.

Jau pirmdien premjere Terēza Meja parlamenta telpās uzstāja, ka valsts liktenis karājas mata galā un ir nepieciešams balsot par viņas panākto vienošanos un neriskēt ar ekonomiku, darbavietām un vienotību. Meja jau iepriekš uzsvēra, ka, noraidot vienošanos, Lielbritānijai ir priekšā izstāšanās bez līguma vai arī “Breksita” process var pamatīgi aizkavēties vai nenotikt pavisam.

Savukārt opozīcijā esošo leiboristu līderis Džeremijs Korbins jau apsolīja, ka līguma balsojuma izgāšanās gadījumā viņš pieprasīs neuzticības balsojumu un ārkārtas vēlēšanas.

Ekspertu vērtējumā, balsojums, kas notiks pēc plkst. 21.00 pēc Latvijas laika, lemts neveiksmei. Līdz šim vairāki desmiti Mejas konservatīvās partijas deputāti jau izteikušies, ka balsos pret.

Gadījumā, ja vienošanās pēc nepilnām divām stundām tomēr tiek atbalstīta, tālākais “Breksita” scenārijs ir skaidrs – valsts izstājas no bloka 29. martā. Tomēr, ja vienošanās netiek atbalstīta ir vairāki iespējamie ceļi – izstāšanās bez līguma, kas nozīmētu visu tirdzniecības un sadarbības saišu saraušanu ar ES vai, iespējams, ”Plāns B” līgumam ar kuru Mejai jānāk klajā trīs dienu laikā.

1 komentārs