Kirgizstānā pēc demonstrācijām atceļ vēlēšanu rezultātus

1 komentārs
Kirgizstānā pēc demonstrācijām atceļ vēlēšanu rezultātus
RS / SCANPIX

Pamatīgs haoss pagājušajā naktī Kirgizstānā, kur pēc protestiem, parlamenta ieņemšanas un opozīcijas spiediena atcelti daudzu par negodīgām uzskatīto vēlēšanu rezultāti, vēsta TV3 Ziņas.

Nedēļas nogales vēlēšanu rezultāti opozīcijai un tās atbalstītājiem bijuši paredzami – parlamentā iekļuvušas teju tikai prezidentu atbalstošās partijas.

Vidusāzijas republikā kārtējās vēlēšanās piedalījās vairāk nekā ducis politisko spēku, tomēr pie mandātiem tika tikai četras partijas. Trīs no tām ir pietuvinātas līderim Soronbajam Dže-enbekovam. Vēlēšanu noteikumi un iekļūšana parlamentā ir visai sarežģīta. Pēc “fasādes” spriežot, izveidota demokrātiska sistēma, tomēr valstī ir lielas problēmas ar vārda brīvību, notiek vēršanās pret opozīciju.

Pēc vēlēšanām Biškekas centrā sākās pamatīgi protesti. Sadursmēs ar policiju tika ievainoti 120 cilvēki. Džeenbekovs apsūdzēja opozīciju centienos sagrābt varu.

“Dārgie pilsoņi! Atsevišķi politiskie spēki mēģina nelegāli piesavināties varu. Vēlēšanas viņi izmantoja kā ieganstu, lai vardarbīgi traucētu sabiedrisko kārtību un mierīgo iedzīvotāju dzīves,” pauda Kirgizstānas prezidents Soronbajs Džeenbekovs.

Nakts laikā sadursmes pieauga, policija izmantoja asaru gāzi un trokšņa granātas. Demonstrantiem izdevās ielauzties parlamenta ēkā – pa atvērtiem logiem tika mesti ārā dokumenti. Vēlāk pa tiem pašiem logiem kūpēja dūmi.

“Daudzas lietas tika salauztas un sadedzinātas. Daudzi tika ievainoti. Tas ir zaudējums. Ceru, ka spriedze mazināsies, mēs ceram uz labāko. Mēs lūdzam Allāhu, lai mums būtu godīgas varasiestādes,” teica protestētājs Jelsars Šakirovs.

Šorīt protestētāji arī atbrīvoja eksprezidentu Almazbeku Atambajevu, iebrūkot Valsts nacionālās drošības komitejas ēkā, kur viņš tika turēts ieslodzījumā par apsūdzībām korupcijā. Drīz pēc tam vēlēšanu komisija paziņoja par vēlēšanu rezultātu anulēšanu.

“Centrālā vēlēšanu komisija aizvadīja sēdi. Rezultāti visos iecirkņos tiks atcelti, ņemot vērā politisko situāciju valstī pēc 12 partiju protesta iesniegumiem,” apliecināja Kirgizstānas vēlēšanu komisijas locekle Guļnara Džurabajeva.

“Atbildīgo iestāžu rīcība veicināja vakardienas notikumus. Vēlēšanu laikā balsis tika ne tikai nozagtas, cilvēki tika vesti no viena reģiona uz citu, spiesti balsot pret savu gribu. Puse iedzīvotāju tika uzpirkti. Šis bija pēdējais piliens,” skaidroja ieslodzītā eksprezidenta Atambajeva partijas locekle Irina Kormuškina.

Kirgizstānas vēlēšanu komisijas locekle Guļnara Džurabajeva

“Rezultātu anulēšanai bija daudzi iemesli – kukuļošana, valsts līdzekļu izmantošana, cilvēku balsošana citos reģionos. Viena no partijām tika nomelnota ar īsziņu kampaņu, kas pamatīgi iedragāja tās reputāciju.”

Patlaban arī apsvērts lēmums par vēlēšanu komisijas pilnvaru nolikšanu un jaunas veidošanu.