Ķīnas milzu kompānija “Evergrande” uz bankrota sliekšņa; vai ir pamats bažām globāli?

0 Komentāru

Nekustamo īpašumu attīstītājs, Ķīnas kompānija “Evergrande” patlaban ir bankrota priekšā un tās iespaidīgo izmēru dēļ finanšu analītiķi to nereti salīdinājuši arī ar amerikāņu investīciju banku “Lehman Brothers”, kuras sabrukums aizsāka iepriekšējo globālo finanšu krīzi pirms vairāk nekā desmit gadiem. TV3 Ziņas skaidro, vai pamats bažām par līdzīgām kataklizmām arī šoreiz?

Pie Ķīnas otrā lielākā nekustamo īpašumu attīstīja “Evergrande” galvenā biroja šonedēļ pulcējās neapmierināti cilvēki, taču ieeju bija norobežojuši likumsargi. Daži no viņiem rokās turēja zīmi ar uzrakstu “Policija vāc pierādījumus”. Vēlāk likumsargi bija redzami, nesot ārā kartona kastes no ēkas.

Izrādās, kompānija iedzīvojusies pamatīgos parādos, un tā ir bankrota priekšā ar potenciāli plašu ietekmi uz pārējo Ķīnas ekonomiku. 90. gados dibinātais nekustamo īpašumu attīstītājs šo gadu laikā audzis fantastiskos tempos, un “Evergrande” grupa kļuvusi par milzīgu konglomerātu ar plašu portfeli – sākot no elektroauto biznesa un beidzot ar Ķīnas slavenāko futbola klubu.

Vien daži skaitļi, lai ieskicētu mērogu. Vairāk nekā 200 000 nodarbināto, netieši radīti 3,8 miljoni darbavietu, attīstīti 1300 projektu 280 pilsētās, taču svarīgākais – parādsaistības ir ap 250 miljardu eiro jeb 17 reizes vairāk nekā, piemēram, Latvijas valsts parāds.

“Evergrande” straujā izaugsme notikusi uz parāda, un pēdējos gados tai bijušas problēmas atmaksāt saistības. Kompānijā ieguldījuši arī starptautiski investori, taču vairums saistību uzņēmumam ir valsts iekšienē. Kas svarīgi, investējuši ne tikai profesionāli ieguldītāji, bet arī Ķīnas mājsaimniecības, kuras samaksājušas par vēl neuzceltu mājokli. Tas izraisa plašu iedzīvotāju neapmierinātību.

Sjaoksina Džaņa, Šeņdžeņas iedzīvotāja

“Padomājiet! Ja cilvēki par šo daudz un skaļi runās, tad valdībai vajadzētu šo atrisināt. Šī nav maza lieta.

“Ja valdība neiejauksies, šī ķeza skars pārāk daudz cilvēku. Es uzskatu, ka valdībai jāiejaucas,” pauda pārliecību kāds cits Šeņdžeņas iedzīvotājs.

Valdības lēmums “Evergrande” glābt gan nešķiet ticams. Kompānijas nedienas lielā mērā ir pašas Pekinas radītas. Ķīnas straujās izaugsmes stāstā pēdējās desmitgadēs liela loma bija tieši būvniecībai, taču uz to paļauties nevar mūžīgi. Valdība, cenšoties dažādot ekonomiku, vērsusies pret milzīgo nekustamo īpašumu sektoru, ierobežojot iespējas dzīvot uz parāda. Ticamāka iespējama palīdzība saistītajiem uzņēmumiem un cietušajām mājsaimniecībām.

Lai “Evergrande” kompānijas nedienas primāri ir pašas Ķīnas problēma, visas pasaules ekonomika ir savstarpēji saistīta. Jautājums, kāda varētu būt starptautiskā ietekme.

Atsevišķos gadījumos “Evergrande” situācija salīdzināta ar nu jau bēdīgi slavenā ASV finanšu giganta “Lehman Brothers” bankrotu 2008. gadā, kam bija vērienīga loma kopējā pasaules ekonomikas krīzē.

CIk liela iespēja, ka “Evergrande” sabrukums varētu radīt tālākus bankrota viļņus, pamatīgi atsaukties finanšu tirgos un tālāk jau atbalsoties arī citviet pasaulē, piemēram Eiropā? Latvijas ekonomisti pārāk drūmu ainu neieskicē.

Andris Strazds, Latvijas Bankas ekonomists

“Tas ir tāds Ķīnas mini-“Lehman” moments, bet vienlaikus nav iemesla bažīties par tāda apjoma globālu krīzi, jo Ķīna nav ne tuvu tik lielā mērā integrēta finanšu tirgos, cik ASV. Varam savā ziņā ciniski priecāties, ka Ķīnā šāda līmeņa problēmas rodas, pirms Ķīna ir kļuvusi par ļoti cieši integrētu pasaules finanšu tirgu sastāvdaļu.”

No ārienes patlaban tiekot vērots, kā Pekinai izdosies šo problēmu kontrolēt un saglabāt vien “Evergrande” ietvaros.

Mārtiņš Āboliņš, bankas “Citadele” ekonomists

“Tas ir process, kas kādu laiku Ķīnā notiks. Tas, visticamāk, nav viens notikums. Svarīgi skatīties, kā tiks vadīti riski. Tas būtu pirmais. Otrais – ko tas nozīmē Ķīnas ekonomikas izaugsmei. Vai Ķīna būs tikpat nozīmīgs izaugsmes avots pasaules ekonomikā vai tas var mainīties? Tad, protams, tas ietekmē arī Rietumus.”

Pastāv gan arī pozitīvs aspekts. Ķīnas kompānijas nedienas potenciāli varētu mazināt metāla, koksnes vai citu izejmateriālu cenas pasaulē.

0 Komentāru