Ķīnas Covid-19 vakcīnu ražotāji nosūtīs vairākus miljonus vakcīnu nabadzīgākām valstīm

0 Komentāru
Ķīnas Covid-19 vakcīnu ražotāji nosūtīs vairākus miljonus vakcīnu nabadzīgākām valstīm
REUTERS/SCANPIX

Ķīnas vakcīnu ražotāji ”Sinovac” un ”Sinopharm” ir parakstījuši pasaules vakcīnu dalīšanas shēmu ”Covax”, kuras mērķis ir izplatīt vakcīnas uz nabadzīgākām valstīm.

Vakcīnu un vakcinācijas globālā alianse (GAVI) ir apsolījuši izgatavot 110 miljonus vakcīnu devu.

”Covax” ir vienošanās, kas noslēgta ar 11 vakcīnu izstrādātājiem un plāno nodrošināt divus miljardus devu visā pasaulē līdz 2022.gadam.

Pasaules veselības organizācija (PVO) ir apstiprinājusi gan ”Sinovac”, gan ”Sinopharm” ārkārtas gadījumiem. Ķīna un daudzas citas valstis jau izmanto šīs vakcīnas.

Pekinā bāzētā biofarmācijas kompānija ”Sinovac” ražo inaktivētas jeb nonāvētas vakcīnas. Tā darbojas izmantojot nogalinātas vīrusu daļiņas, lai atklātu organisma imūnsistēmu vīrusam, bet tajā pašā laikā neriskētu ar nopietnu saslimšanu.

”Moderna” vai ”Pfizer” ir mRNA vakcīnas, kas nozīmē, ka tikai daļa koronavīrusa ģenētiskā koda tiek injicēta ķermenī, liekot organismam ražot vīrusu olbaltumvielas. Ar šo daļu pilnībā pietiek, lai trenētu imūnsistēmu cīnīties ar vīrusu.

Lasi arī –

””CoronaVac” ir tradicionālāka vakcīnas metode, kas tiek izmantota daudzās veiksmīgās un zināmās vakcīnās, kā piemēram, pret trakumsērgu,” skaidro Nanjanas Tehnoloģiskās Universitātes asociētais profesors Luo Dahai.

Viens no ”Sinovac” vakcīnas plusiem ir tāds, ka to var uzglabāt parastā ledusskapī divos līdz astoņos grādos pēc celsija, tāpat kā ”AstraZeneca” vakcīnu.

”Moderna” vakcīnai šī temperatūra ir -20 grādi, bet ”Pfizer” -70 grādi.

Lasi vēl – Eiropas Zāļu aģentūra atļauj uzglabāt ”Pfizer” vakcīnu ledusskapī mēnesi

Tas nozīmē, ka ”Sinovac” un ”AstraZeneca” vakcīnas ir daudz piemērotākas nabadzīgākām valstīm nekā ”Moderna” vai ”Pfizer”, jo šīm valstīm var nebūt iespēju uzglabāt tik lielu vakcīnu daudzumu tik zemās temperatūrās.

PVO ir atklājusi, ka ”Sinovac” vakcīna ir spējīga novērst simptomātisku saslimšanu 51% gadījumu un 100% spēja novērst ekstremālus simptomus un hospitalizāciju. Bet joprojām ir ļoti maz datu saistībā ar vakcīnas efektivitāti cīņā ar Covid-19 Delta variantu.

”Sinopharm” tāpat kā ”Sinovac” vakcīna ir inaktivēta vakcīna, kura izsauc antivielu veidošanos, kas nepieciešamas cīņā ar Covid-19.

Vīruss, pirms ievadīšanas organismā, iepriekš tiek nogalināts, lai tas nevarētu pārnest Covid-19. Pasaules Veselības organizācija skaidro, ka šīs vakcīnas efektivitāte ir 79% simptomātiskai vai hospitalizētai slimībai.

Vairāk nekā 80 valstis, tajā skaitā daudzas Āzijas valstis, šobrīd izmanto Ķīnas ražotās Covid-19 vakcīnas, bet, kaut arī šajās valstīs ir salīdzinoši augsta vakcinācijas aptvere, joprojām ir valstis piedzīvo saslimušo skaita palielināšanos. Piemēram, Čīle no jauna noteica ceļošanas ierobežojumus Delta paveida dēļ. Lielākā daļa – 70% – čīliešu ir pilnībā vakcinēti ar ”Sinovac” vakcīnu.

Taizeme ir mainījusi savu vakcīnu politiku un nolēmusi komplektēt Ķīnas ”Sinovac” vakcīnu ar ”AstraZeneca” pēc tam, kad vairāki simti medicīnas darbinieku saslima ar Covid-19 kaut arī bija saņēmuši abas ”Sinovac” devas.

Tajā pašā laikā Indonēzijā vismaz 30 medicīnas darbinieku ir nomiruši pēc saslimšanas ar Covid-19, neraugoties uz to, ka saņēmuši vakcīnas devas. Šobrīd valsts plāno otrajām devām izmantot citu vakcīnu vai noteikt vēl vienu devu efektivitātes uzlabošanai.

Viens no iemesliem vakcīnu efektivitātes kritumam varētu būt to nespēja cīnīties ar jauniem Covid-19 paveidiem. Jau ziņots, ka ”Pfizer” un “BioNTech” meklēs likumīgu iespēju noteikt trešās devas nepieciešamību, lai uzlabotu vakcīnas efektivitāti.

Lasi vēl –

Šobrīd visvairāk izmantotā vakcīna ir ”AstraZeneca”, kuru izmanto 174 valstīs. Otrajā vietā ierindojas ”Pfizer” vakcīna ar 102 valstīm un trešā ir Ķīnas ražotā ”Sinopharm” ar 64 valstīm. ”Moderna” un Krievijas izstrādātā ”Sputnik V” vakcīna ir attiecīgi ceturtajā un piektajā vietā.

0 Komentāru