Ķīnā par separātismu tiesā uiguru zinātnieku

Pievienot komentāru
Ķīnā par separātismu tiesā uiguru zinātnieku
Foto: Vin Crosbie /Flickr

Ķīnā trešdien tiesas priekšā saistībā ar apsūdzībām separātismā stājies uiguru zinātnieks Ilhams Tohti, kurš daudzkārt kritizējis Pekinas mazākumtautību politiku.

Ekonomikas profesors tiek apsūdzēts darbībā, kas vērsta uz režīma gāšanu Siņdzjanā – Ķīnas uiguru autonomajā reģionā.

Tohti viņam izvirzītās apsūdzības noraidījis.

Prāva sākas trešdien Urumči tiesā. Kā vēsta Rietumu ziņu aģentūras, ārvalstu žurnālisti tiesas zālē netiek ielaisti.

Tiesas namu ielenkusi policija, bet tiesas darbinieki atteikušies sniegt jelkādu informāciju par procesu.

ASV, Eiropas Savienība (ES) un vairākas cilvēktiesību organizācijas aicinājušas atbrīvot Tohti.

“Ilhams Tohti mierīgi strādāja Ķīnas likumu ietvaros, un mēs uzskatām, ka viņš ir jāatbrīvo,” sacīja ES misijas Ķīnā politisko jautājumu pirmais sekretārs Rafaels Droševskis.

Siņdzjanas pamatiedzīvotāji ir uiguri, un province tiek uzskatīta par Ķīnas tirdzniecības un energotirgus logu uz Vidusāziju. Reģionā ir arī bagātas gāzes un derīgo izrakteņu atradnes un auglīgas lauksaimniecības zemes.

Gandrīz puse no Siņdzjanas reģiona 20 miljonus lielā iedzīvotāju kopskaita joprojām ir uiguri, tomēr reģionā tiek iepludināts aizvien lielāks etnisko ķīniešu skaits. Ja 1949. gadā ķīniešu īpatsvars Siņdzjanā bija seši procenti, tad šobrīd tas jau pārsniedzis 40%.

Uiguru vairums ir musulmaņi, un rakstībā viņi izmanto arābu alfabētu.

Siņdzjanā pagājušā gadsimta trīsdesmitajos un četrdesmitajos gados neilgus laika posmus pastāvēja uiguru valsts, kas pazīstama kā Austrumturkestānas republika. Taču 1949. gadā tā tika varmācīgi iekļauta komunistiskās Ķīnas sastāvā.

Uiguri apsūdz Pekinu centienos iznīdēt viņu savdabīgo kultūru, un pēdējā laikā provincē arvien biežāk uzliesmo vardarbīgi incidenti, kuros Ķīnas varasiestādes vaino uiguru separātistus un islāmistus.