Ķīnā identificēts jauns cūku gripas paveids ar “pandēmijas potenciālu”

9 komentāri
Ķīnā identificēts jauns cūku gripas paveids ar “pandēmijas potenciālu”
AFP / SCANPIX

Zinātnieki Ķīnā konstatējuši jaunu gripas vīrusa paveidu, kam ir potenciāls kļūt par pandēmiju, ziņo raidorganizācija “BBC”.

Vīruss parādījies nesen un to pārnēsā cūkas, taču ar to var inficēties arī cilvēki, norāda zinātnieki.

Zinātnieki ir nobažījušies, ka vīruss varētu mutēties un sākt izplatīties no cilvēka uz cilvēku, izraisot globālu uzliesmojumu.

Lai gan pagaidām tā vēl nav steidzami risināma problēma, visas pazīmes liecinot, ka vīruss varētu pielāgoties straujai izplatībai cilvēku vidū, tāpēc to nepieciešams rūpīgi novērot.

Tā kā tas ir jauns gripas paveids, cilvēkiem pret to varētu būt zema imunitāte, vai arī tās varētu nebūt vispār.

Zinātnieki akadēmiskajā žurnālā “Proceedings of the National Academy of Sciences” gan norāda, ka nekavējoties jāīsteno vīrusa izplatības kontroles pasākumi cūku vidū, kā arī jāuzrauga lopkopjus, kuri strādā tiešā saskarē ar cūkām.

Pēdējā cūku gripas pandēmija plosījās 2009.gadā. Toreiz tā bija mazāk nāvējoša nekā sākotnēji domāts, lielākoties tāpēc, ka daudziem gados veciem cilvēkiem bija izveidojusies daļēja imunitāte – domājams, jo tā līdzinājās iepriekšējiem vīrusiem.

Jaunais Ķīnā atklātais gripas paveids, ko zinātnieki pašlaik nodēvējuši par “G4 EA H1N1”, ir līdzīgs 2009.gada cūku gripai, taču tam ir atšķirīgas nianses. Pagaidām vīruss nav radījis nopietnus draudus, taču zinātnieki iesaka ievērot piesardzību.

Zinātnieki analizēja vīrusus, kas atklāti cūkām laikā no 2011. līdz 2018.gadam. Pašreizējā gripas vakcīna neaizsargā pret šo vīrusu, taču tiek lēsts, ka nepieciešamības gadījumā vakcīnu varētu pielāgot. Zinātnieku atrastie pierādījumi liecina, ka ar vīrusu nesen inficējušies lopkautuvju darbinieki Ķīnā.

Notingemas universitātes profesors “BBC” teicis: “Šobrīd uzmanības centrā ir koronavīruss, un tas ir pamatoti. Bet mēs nedrīkstam aizmirst par potenciāli bīstamiem jauniem vīrusiem.”

Savukārt Pasaules Veselības organizācijas (PVO) pārstāve norādījusi, ka organizācija rūpīgi iepazīsies ar veikto pētījumu.

“Ir zināms, ka Eirāzijas putniem līdzīgais cūku gripas vīruss cirkulē cūku populācijā Āzijā un spēj inficēt cilvēkus. Divas reizes gadā notiek sanāksme, kurā apspriežam jaunāko informāciju par vīrusiem un pārskatām nepieciešamību pēc jaunām vakcīnām. Šis ir atgādinājums, ka Covid-19 pandēmijas laikā mums jābūt modriem un jāturpina uzraudzīt arī gripas vīruss,” saka PVO pārstāve.