Ķīna apliecina gatavību “draudzīgām attiecībām” ar talibiem

2 komentāri
Ķīna apliecina gatavību “draudzīgām attiecībām” ar talibiem
ZUMAPRESS/SCANPIX

Pekina ir gatava padziļināt draudzīgas attiecības ar Afganistānu, dienu pēc tam, kad talibu nemiernieki pārņēmuši savā kontrolē galvaspilsētu Kabulu, apliecinājusi Ķīnas valdības pārstāve sakariem ar presi.

Pekina centusies uzturēt neoficiālas attiecības ar talibiem laikā, kamēr Afganistānā norisinājās ASV karaspēka izvešanas pēdējais posms.

Ķīnai ir 76 kilometrus gara robeža ar Afganistānu.

Pekinā labu laiku nerima bažas, ka Afganistāna var kļūt par atbalsta bāzi Ķīnas nemierīgās Siņdzjanas provinces uiguru separātistiem.

Tiesa gan, augsta ranga talibu delegācija pagājušajā mēnesī Tiaņdzjiņā, Ķīnā, tiekoties ar Ķīnas ārlietu ministru Vanu Ji, solīja, ka kaujinieki nevarēs izmantot Afganistānu kā savu bāzi.

Apmaiņā Ķīna solīja ekonomisku atbalstu un investīcijas Afganistānas rekonstrukcijā.

Pirmdien Ķīna apliecināja, ka pozitīvi raugās uz iespēju padziļināt attiecības ar Afganistānu.

“Talibi vairākkārt pauduši cerību attīstīt labas attiecības ar Ķīnu, un viņi ar interesi raugās uz Ķīnas līdzdalību Afganistānas rekonstrukcijā un attīstībā,” žurnālistiem sacīja Ārlietu ministrijas preses sekretāre Hua Čuņjina.

“Mēs to vērtējam atzinīgi. Ķīna ciena afgāņu tautas tiesības neatkarīgi noteikt savu likteni un vēlas turpināt attīstīt draudzīgas un uz sadarbību vērstas attiecības ar Afganistānu.”

Hua mudināja talibus “nodrošināt raitu [varas] pāreju” un turēt solījumus, ko tie pauduši attiecībā uz sarunām par “atvērtas un ietverošas islāmiskas valdības” izveidi, kā arī drošības garantijām afgāņiem un ārvalstu pilsoņiem.

Ķīnas vēstniecība Kabulā darbu turpinās, norādīja Hua.

Jau ziņots, ka, noslēdzoties ASV un citu ārvalstu militāro kontingentu izvešanai no Afganistānas, talibi šomēnes izvērsa vispārēju uzbrukuma operāciju un īsā laikā savās rokās sagrābuši faktiski visu valsts teritoriju, bet svētdien viņu rokās krita arī Kabula.

Afganistānas prezidents Ašrafs Gani svētdien valsti pameta.

2 komentāri