Ķīlnieku krīze Francijā: uzbrucēja mērķis bijis panākt Parīzes terorakta dalībnieka atbrīvošanu

0 Komentāru
Ķīlnieku krīze Francijā: uzbrucēja mērķis bijis panākt Parīzes terorakta dalībnieka atbrīvošanu
Foto: EPA / LETA

Ķīlnieku krīze Francijā. Vismaz trīs cilvēki nogalināti un vairāki ievainoti, kad, džihādistu kulta “Islāma valsts” iedvesmots, uzbrucējs mēģinājis panākt Parīzes teroraktu līdzdalībnieka atbrīvošanu. “Islāma valsts” arī uzņēmusies atbildību par šodienas uzbrukumu, kas norisinājies klusā mazpilsētā starp Tulūzu un Monpeljē. 

Asiņainie notikumi sākās piektdien priekšpusdienā, kad bruņots uzbrucējs Karkasonas pilsētā nolaupīja automašīnu, nogalinot tās vadītāju un ievainojot pasažieri. Tad viņš ievainoja kādu policistu, bet ap pusdienlaiku ieradās lielveikalā “Super-U” Trebē pilsētā. Ar saucieniem arābu valodā – “Allahu Akbar” jeb “Dievs ir Visvarens” – viņš sagrāba tur esošos cilvēkus par ķīlniekiem.

Policija informē, ka uzbrucējs pieprasījis atbrīvot ar Salahu Abdeslamu, kas šobrīd ieslodzījumā gaida tiesu par līdzdalību pirms diviem gadiem Parīzē piedzīvotajos, ar teroristu grupējumu “Islāma valsts” saistītajos teroraktos, kuros tika nogalināti 130 cilvēki. To, ka šis nav parasts uzbrukums, apstiprināja arī Francijas prezidents, kurš tobrīd vēl atradās Briselē.

Kvartāls, kurā atrodas veikals, tika slēgts, un tam visapkārt izvietoti simtiem policistu, bet veikalu ielenca elitāras specvienības kaujinieki, gaidot signālu uzbrucēja neitralizēšanas operācijai. Veikalā atradās arī kāds žandarms, kurš bija iemainījis sevi pret kādu no ķīlniekiem un atstājis ieslēgtu mobilo tālruni, lai pretterorisma vienība varētu klausīties notiekošajā. Atskanot šāvieniem, tika pieņemts lēmums ieņemt veikalu.

“Policija reaģēja ļoti strauji, un tieši tas palīdzēja izvairīties no slaktiņa veikala telpās,” saka Francijas prezidents Emanuels Makrons.

Specvienības operācijā uzbrucējs tika nogalināts. Tas izrādījies kāds 26 gadus vecs marokānis, kas bijis policijas uzmanības lokā par sīkiem noziegumiem, bez nekādām radikalizācijas pazīmēm.

“Nav šaubu, ka uzbrucējs rīkojās, lai panāktu ieslodzīto atbrīvošanu. Jāteic, ka viņš iepriekš bija zināms kā sīks likumpārkāpējs – nonācis redzeslokā par narkotiku glabāšanu un tirgošanu. Tomēr mums nebija pamata domāt, ka viņš ir radikālis, kas būtu spējīgs īstenot šādu uzbrukumu,” skaidro Francijas iekšlietu ministrs Žerārs Koloms.

Tomēr operācijā cietuši arī citi cilvēki, smagi ievainots arī žandarms, kas atradās starp ķīlniekiem. Tiesa gan, informācija par kopējo upuru skaitu ir pretrunīga. Francijas iekšlietu ministrija atzinusi, ka sākotnējie skaitļi – trīs bojāgājušie un trīs ievainotie – var kļūt lielāki.

Kopš 2015. gada Francijā notikuši vairāki asiņaini džihādistu uzbrukumi, kuros nogalināti vairāk nekā 240 cilvēki, un kopš tā laika drošības spēki valstī ir pastiprinātā kaujas gatavībā. Tomēr ārkārtas stāvoklis, kas tika ieviests pēc terora uzbrukumiem Parīzē, pērn oktobrī tika atcelts.
0 Komentāru