Katara nonāk pilnīgā kaimiņvalstu izolētībā – slēgtas gaisa un sauszemes robežas

0 Komentāru

Šajās dienās padziļinās diplomātiskā krīze Persijas līča reģionā. Tas var draudēt arī ar militāru konfliktu. Nelielā, ar naftu bagātā arābu valsts Katara nonākusi konfliktā ar visām savām arābu kaimiņvalstīm. Slēgtas gaisa un sauszemes robežas. Kataras iedzīvotāji sāk uztraukties, vai viņu valstī drīz nebeigsies pārtikas krājumi.

Par diplomātisko saišu saraušanu pirmās paziņoja reģiona ietekmīgākās valstis – Saūda Arābija, Apvienotie Arābu Emirāti un Bahreina. Drīz pēc tam sekoja arī Ēģiptes, Lībijas, Maldīvijas un Jemenas paziņojumi. 48 stundu laikā no šīm valstīm tiek izraidīti Kataras diplomāti, slēgta sauszemes un gaisa robeža. Mazā un bagātā arābu valstiņa palikusi nogriezta no ārpasaules.

“Saūda Arābijas pilsoņiem ir aizliegts ceļot vai apmesties Katarā. Tiem, kas tur šobrīd atrodas, ir 14 dienas laika valsti pamest. Kataras pilsoņiem aizliegts iebraukt vai pat šķērsot Saūda Arābijas Karalisti. Arī viņiem ir 14 dienas, lai mūsu teritoriju pamestu,” tiek vēstīts vietējās ziņās.

Lai arī konflikts briedis ilgi, paziņojums par tik drastisku saišu saraušanu tomēr nācis pēkšņi. Katarieši steidz iztukšot veikalu plauktus, paredzot pārtikas krīzi, jo turpat puse produktu valstiņā līdz šim nogādāti tieši caur Saūda Arābiju. Tagad šī robeža slēgta.

Arābu valstis Kataru soda par draudzību ar Irānu un islāmistu grupējumu atbalstīšanu Sīrijā. Lai arī izolētā valsts apsūdzības noliedz, pārējo valstu lēmumu tas grozīt nespēj.

“Domstarpības starp Kataru un pārējām arābu valstīm ilgušas jau sen. Katarai ir ciešākas saites ar Irānu. Tās sarežģī Sīrijas krīze. Kataras valdībai jāapzinās, ka tās politika attiecībā uz Sīriju bijusi kļūdaina,” saka Irānā dzīvojošais politikas analītiķis Foads Izadi.

No otrdienas Kataras lidmašīnām būs arī jāmet lielāki loki, jo tām vairs nav ļauts izmantot kaimiņvalstu lidostas transfēram. Tas radīs miljoniem lielus zaudējumus. Irāna, pati Katara un arī ASV aicinājušas konfliktu risināt sarunu ceļā, sakot, ka saišu saraušana krīzi tikai padziļinās.

0 Komentāru