Katalonijas neatkarības līderiem piespriež cietumsodus

0 Komentāru
Katalonijas neatkarības līderiem piespriež cietumsodus
EPA / SCANPIX

Katalonijas neatkarības kustības līderiem tiesa piespriež cietumsodu. Tieši pirms diviem gadiem Spānijas politiku satricināja Katalonijas neatkarības referendums, tomēr valsts centrālā vadība Madridē turīgā reģiona atdalīšanos nepieļāva.

Spānijas Augstākās tiesas priekšā stājās 12 neatkarības kustības un politiskie līderi. Tikai trijiem no viņiem piespriesti naudassodi un turpmākie gadi nebūs jāpavada aiz restēm.

Tikmēr bijušais Katalonijas reģionālais vicepremjers Urials Džunkerass atzīts par vainīgu musināšanā uz dumpi un naudas izšķērdēšanā – par to viņam 13 gadu ilgs cietumsods.

Vēl trīs apsūdzētajiem 12 gadi jāpavada nebrīvē, pārējiem piespriesti deviņi līdz 12 gadi aiz restēm.

Pie apsūdzēto ieslodzījuma vietas jau notikušas protesta akcijas, nosodot tiesas lēmumu, un neatkarības atbalstītāji sola jaunas demonstrācijas.

“Katalāņi pieprasīja saviem līderiem referendumu, un viņi to īstenoja. Un tikai tādēļ viņiem jāpavada tik daudzi gadi cietumā,” pauž aktīvists Džordi Pesarrodona.

Savukārt bijušais politiķis Izikiels Martiness norāda: “Cerēju, ka pie mums strādās tiesu sistēma un būs cits spriedums. Es saprotu, ka politiķi darīja tādas lietas, par ko varētu sodīt, bet ne jau ar tādiem cietumsodiem.”

Apsūdzēto advokāts Džordi Pina spriedumu nosauca par atmaksu, nevis taisnīgu tiesu. “Nolasot spriedumus, kļuva skaidrs, ka šī ir politiska prāva un līdz ar to – politisks verdikts,” pauž Pina.

Tikmēr neatkarības kustības līderim, bijušajam Katalonijas reģionālās valdības vadītājam Karlesam Pudždemonam Augstākā tiesa izdevusi jaunu aresta orderi. Viņš apsūdzēts par to pašu, ko Džunkerass, kurš saņēmis 13 gadus cietumā. Pudždemons kopā ar citiem līdzgaitniekiem atrodas trimdā jau kopš 2017. gada oktobra, un iepriekš Vācijas tiesa noraidīja viņa izdošanu Spānijai.

Tikmēr Spānijas premjera amata pienākumu pildītājs Pedro Sančess norādījis, ka neviens nestāv pāri likumam, un aicinājis cilvēkus uz dialogu.

“Pēc sprieduma mums visiem vajag pāršķirt jaunu lapu un sākt jaunu nodaļu, balstītu mierīgā līdzāspastāvēšanā. Tas viss jāveic likuma ietvaros un ar dialoga palīdzību. Ja malā tiek nolikts ekstrēmisms, mēs varam strādāt pie modernas un tolerantas Katalonijas Spānijā, kopīgi tiecoties stiprināt Eiropu,” saka Sančess.

Politologi uzsver, ka Madride tiesas spriedumu saskata kā politiskās krīzes izskaņu, kamēr neatkarības atbalstītāji Katalonijā to uztver kā katalizatoru jauniem, iespējams, lielākiem protestiem.

0 Komentāru