Komentāri
Katalonijā notiek simbolisks balsojums par reģiona neatkarību
(Foto: LETA)

Svētdien Katalonijā notiek simbolisks balsojums par reģiona neatkarību, kas notiek Madrides noraidītā referenduma vietā.

Spānijas valdība gan iepriekš izteikusies, ka svētdienas balsojums ir referendums, kaut arī slēptā formā.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Katalonijas premjerministrs Artūrs Mass noliedz, ka viņa valdība organizētu svētdienas balsojumu, kura uzraudzīšanai reģistrējušies tūkstošiem brīvprātīgo.

Mass par simboliskā balsojuma rīkošanu paziņoja pēc tam, kad Spānijas Konstitucionālā tiesa iepriekšējos plānus par juridiski nesaistoša referenduma rīkošanu septembrī bija apturējusi.

Katalonijas amatpersonas skaidro, ka simboliskajam balsojumam, kuru tās dēvē par “pilsoņu līdzdalības procesu”, ir no oficiāla referenduma atšķirīga forma, jo tajā tieša valdības loma ir krietni mazāka un Spānijas konstitūcija netiek pārkāpta.

Madride piektdien izdarīja zināmu piekāpšanos un paziņoja, ka ir gatava tam, ka balsojums notiek, jo tā ir tikai “izteiksmes brīvības” izpausme.

“Ja Katalonijas valdība neatbalstīs soļus neautorizētās konsultācijas virzienā, tad, kā šķiet, nav nepieciešams vērsties Konstitucionālajā tiesā, vai arī pie citiem tiesnešiem vai tribunāliem, jo tad likums nebūs pārkāpts,” sacīja Spānijas jaunais tieslietu ministrs Rafaels Katalā. “Demokrātiskās sabiedrībās tādās kā Spānijas sabiedrība, konstitūcijas noteikumi ļauj daudzām iedzīvotāju kustībām vākt parakstus, lai noskaidrotu iedzīvotāju viedokli.”

“Mēs cenšamies pierādīt, ka valdība nevar atbalstīt konsultāciju, kas neatbilst konstitūcijai. Bet neviens neatturēs iedzīvotājus no izteiksmes brīvības īstenošanas.”

Izteikumi iezīmē centienus “pazemināt temperatūru” visai karstajās Madrides un Katalonijas debatēs, kā arī sekmēt mierīga noskaņojuma veidošanos.

Par savu atšķirīgo valodu un kultūru lepnie 7,5 miljoni Katalonijas iedzīvotāju pēdējo gadu laikā ir intensīvi pieprasījuši lielāku reģiona autonomiju.

2006.gada hartā Katalonija formāli sev piešķīra “nācijas” statusu, kam vajadzēja palielināt tās autonomiju. Tomēr Konstitucionālā tiesa to noraidīja, izraisot neatkarības kustību.

Spānijas nesenā ekonomiskā krīze Katalonijā palielinājusi bezdarba līmeni un tās parādus, tomēr 2012. gadā premjerministrs Marjano Rahojs noraidīja sarunu uzsākšanu par Katalonijas fiskālo neatkarību, kas ļautu reģionam pašam iekasēt nodokļus un lemt par gūto ieņēmumu tērēšanu.

Par spīti rezultātiem, katalāņus esot iedvesmojis septembrī notikušais Skotijas neatkarības referendums.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl