Kas vieno Adeli, Klūniju un Robertu de Niro? Kurš par kuru iestājas ASV vēlēšanās un kāpēc?

Komentāri

”Pasaki, kas ir tavi draugi, un es pateikšu, kas esi tu,” –  līdzīgi varētu teikt par abu ASV prezidenta amatu kandidātu atbalstītājiem.

Publiska apstiprināšana jeb atzinības izteikšana ir amerikāņu sabiedrības kultūras iezīme – katrās vēlēšanās politiķi, amatpersonas, masu mediji un pat universitātes, kā arī citas organizācijas pauž savu atbalstu vienam no kandidātiem.

Kas atbalsta Hilariju Klintoni?

Hilarijas Klintones gadījumā atbalstītāju loks ir plašs. Sākot jau ar esošo prezidentu Baraku Obamu, kurš ne tikai oficiāli viņu atbalstījis virknē pasākumu, bet vērsies arī pie interneta lietotāju sabiedrības ar uzsaukumu balsot par Klintoni.

Obama pēdējā mēneša laikā no pozitīvas atbalstīšanas pārgājis negatīvā – proti, katras uzstāšanās laikā viņš arvien vairāk kritizē Trampu, tagad viņu klaji izsmejot – Obama izmanto savu izslavēto humora izjūtu kā ieroci pret republikāņu kandidātu.

Arī kreisi noskaņotā Holivuda ir aktīvi iestājusies par Klintoni, izveidojot pat īpašu akciju ”Save the day” – kas tulkojama divējādi: rezervē dienu jeb ”izglāb” dienu, aicinot nākt balsot par Klintoni.

Arī plaši pazīstamo aktieru saraksts ir garš: Bens Afleks, Dženifera Anistone, Hale Berija, Džims Kerijs, Džordžs Klūnijs, Duglasu ģimene, Roberts Daunijs Jr., Brūss Viliss, Anna Hetaveja un vēl simtiem…

Īpaši izcēlies gan Roberts de Niro, kurš speciāli izveidojis video, kurā piesolījis, burtiski tulkojot, Donaldam Trampam pa seju.

Līdzīgi izteikušās arī citi mākslinieki Adele, Kristīne Agilera, Dženifera Lopesa, Lady Gaga – un Šakira ar viņu pat nostājusies uz twitter kara takas – sakot, ka ”mēs visi esam Meksikāņi” un necietīs rasismu. Arī slavenais šausmu rakstnieks Stīvens Kings izteicies, ka Tramps esot viņa stāstu cienīgs varonis un kopā ar citiem amerikāņu rakstniekiem parakstījis pret-Trampa petīciju.

Kas atbalsta Donaldu Trampu?

Pirmajās rindās ir aktieris Klints Īstvuds, kurš diezgan kodolīgi izteicis savu motivāciju: mēs dzīvojam ”mīkstmiešu gadsimtā” un katrs ņaud, ka ir nosaukts neīstajā vārdā un diskriminēts – bet valstī ir vajadzīgas pārmaiņas un lietas reizēm jāsauc īstajos vārdos. Līdzīgu atbalstu Trampam izteikuši arī Čārlijs Šīns, Halks Hogans, Stīvens Sīgals, Maiks Taisons un Čaks Noriss.

Mūziķis Kid Rock arī ir Trampa atbalstītāju vidū un viņam pieder kodolīgs izteiciens: Ļaujiet sasodītam biznesmenim vadīt šo valsti kā sasodītu biznesu, jo tāpat nekas gadiem nemainās.

Un šeit arī parādās sentiments, kas paskaidro Trampa atbalstītāju noskaņojumu: tiek sagaidīts spēcīgs, agresīvs, pārmaiņas nesošs līderis, kurš nekrāmējas ar sīkumiem. Turklāt vēlēšanu iznākums nav paredzams, jo tie, kas klusībā atbalsta Trampu, baidās to teikt skaļi – taču vēlēšanu dienā savu balsi var atdot republikāņu kandidātam.

Arī pasaule ir sadalījusies šajās vēlēšanās – par Trampu – Eiropas valstu, tostarp populistisko partiju līderi – Marina Lepēna, Naidžels Faražs, Viktors Orbāns, protams, arī Krievijas prezidents Vladimirs Putins.

Par Hilariju – esošās proeiropeiskās politiskās elites Eiropā.

Pēc Brexit ir skaidrs, ka Tramps vairs nav tikai par Trampu – bet gan par plašāku fenomenu pasaulē – ka vairs neticam esošajiem politiķiem, un liela sabiedrības daļa ir gatava sadzīvot ar risku pārmaiņu dēļ – jo sliktāk jau vairs nevar būt.

Par Trampa fenomenu, viņa personību un ievēlēšanas iespējām LNT Ziņu dienests stāstīs arī dokumentālā filmā par Donaldu Trampu televīzijas pirmizrādē Latvijā ceturtdien plkst. 22.10 LNT!

Kā arī ja Jums ir papildu jautājumi ASV vēlēšanu sakarā, tos varat uzdot mums ar twitter starpniecību @MartinsDaugulis, sūtot tiešo ziņu – vai arī LNT un 900 twitter kontā ar #LNTASVprezidentaVēlēšanas. Šīs dienas stāsts bija sagatavots, atbildot tieši uz skatītāju jautājumiem.

Video

Lasi vēl