Kas izšķīra ASV prezidenta vēlēšanu rezultātu?

Komentāri

Donalds Tramps dažu mēnešu laikā ir paguvis pārsteigt divreiz. Kampaņas sākumā tika prognozēts, ka visai ātri no cīņas viņš izstāsies. Pēc tam tas, ka viņš noteikti netiks ievēlēts. Tādēļ viens no šodien biežāk uzdotajiem jautājumiem – kur kļūdījās prognozes?

Svaru kausus par labu Donaldam Trampam lielā mērā noslieca ”svārstīgie štati”. Atbalstu kādam no kandidātiem šajās pavalstīs pēc aptaujām bija grūti noteikt.

Politologs Toms Rostoks gan piebilst, ka šis ir tikai viens no faktoriem daudzu apstākļu jūrā, kas šo vēlēšanu rezultātus padarījis par pārsteidzošiem.

Toms Rostoks, politologs:

Iespējams, daļa demokrātu neaizgāja balsot, jo Klintonei bija smaga cīņa par demokrātu partijas nomināciju. Ir iespējams, ka tas ir protesta balsojums. Varbūt Trampam izdevās mobilizēt savus vēlētājus.

Līdzīgs precedents ir bijis arī Latvijā, kad 1993. gadā vēlot Saeimu aptaujas neprognozēja Joahima Zīgerista augstos rezultātus.

Ņemot vērā Donalda Trampa uzvedību, privāto dzīvi un skandalozos paziņojumus, liels skaits ASV pilsoņu sarunās un aptaujās izvēlējās paklusēt.

Ieva Birka, pētniece:

Viņi politikas zinātnē saucas ”kautrīgie vēlētāji”. Tie, kuri slēpj savu izvēli, gadījumos, ka šī izvēle nav populāra. Es domāju, ka sociologiem, politikas zinātniekiem ir jādomā, par jauniem veidiem, kā saprast šīs prognozes. Ko redzam, ka tas, ko parāda aptaujas, nepiepildās.

Tikmēr sociologs Arnis Kaktiņš, kuram aptaujas ir maizes darbs, saredz vairākus racionālus izskaidrojumus. Pirmkārt, aptaujas uzrādīja tikai nelielu Klintones pārsvaru. Otrkārt, statistiskā kļūda, kas šoreiz viņai bija nelabvēlīga. Un, treškārt, ziņas, kurās vēl vakar tika prognozēts, ka Klintone uzvarēs.

Arnis Kaktiņš, sociologs:

Ja medijos parādās, ka Hilarija ir gandrīz vinnējusi un neviens taču par to dīvaino Trampu nebalsos un es esmu Hilarijas atbalstītājs, tad es varu izdomāt, nu klau – viņa tāpat ir vinnējusi, man ir citas svarīgākas lietas – es netērēšu tam savu laiku. Bet Trampa atbalstītāji – ei, atšķirība ir, ka katra balss var būt svarīga.

Ar Brexit gada laikā šis jau ir otrais gadījums – caur skaļiem paziņojumiem vēlētāji izdara negaidītas izvēles. Tas, savukārt, daudz piesardzīgāk liek raudzīties uz līdzīgiem precedentiem Eiropā.

Trampa gadījums ir sagrāvis vairākus stereotipus par to, kas vecajās demokrātijās darbojas un kas ne. Ar ko vēlētājus var piesaistīt un ar ko ne.

Video

Lasi vēl