Kas ir Hilarija Klintone? Interesanti fakti un leģendas

Pievienot komentāru
Kas ir Hilarija Klintone? Interesanti fakti un leģendas
Foto: Scanpix

Bijusī ASV valsts sekretāre Hilarija Klintone ar savu uzrunu ceturtdien Demokrātu partijas konventā oficiāli pieņēmusi nomināciju ASV prezidenta amatam.

Klintone bijusi redzama uz ASV politiskās skatuves vairāk nekā 25 gadu garumā, sākotnēji gan vairāk kā ASV prezidenta Bila Klintona sieva. Un šī ir otrā reize, kad viņa iesaistās cīņā par ASV prezidenta amatu – 2008. gada priekšvēlēšanu kampaņā viņa piekāpās pašreizējam ASV prezidentam Barakam Obamam.

Klintone ir ne tikai pirmā sieviete, ko kāda no galvenajām ASV partijām oficiāli nominē kā ASV prezidenta kandidātu, bet bijusi pirmā sieviete arī vairākos citos amatos. Tai skaitā viņa kļuva par pirmo prezidenta kundzi, kas pretendējusi uz vēlētu amatu, un pirmo sievieti, kas tika ievēlēta ASV Senātā no Ņujorkas štata.

Hilarija Klintone ar vīru Bilu Klintonu 1994. gadā

AP/Scanpix

AP/Scanpix

Jāpiebilst, ka saskaņā ar aptaujām 40% vēlētāju uzskata, ka prezidenta vēlēšanās rudenī tas, ka Klintone ir sieviete, viņai palīdzēs. Savukārt 45% domā, ka tam nebūs nekādas nozīmes. Tikai 12% vērtē, ka tas varētu traucēt, liecina Pew Research Center dati.

Foto: Hilarija Klintone un viņas atbalstītāju iecienītākie suvenīri

Klintone, kas tagad kļuvusi par Demokrātu partijas oficiālo ASV prezidenta kandidāti, ne vienmēr bijusi šīs partijas atbalstītāja. Jaunībā viņa aktīvi iesaistījusies Republikāņu partijas jauniešu grupās un 1964. gadā piedalījās republikāņu prezidenta amata kandidāta Barija Goldvotera kampaņā. Par demokrāti viņa sevi sauc kopš 1968. gada.

Biogrāfi norāda uz vēl kādu interesantu niansi – lai gan ilgus gadus Klintone bijusi kā sava vīra Bila Klintona drošā aizmugure, kad viņš ieņēma dažādus augstus amatus, tieši viņa studiju gados, kad abi iepazinās, bijusi plašāk pazīstama un atzīta.

Hilarija Klintone ar vīru Bilu Klintonu 2016. gadā

Reuters/Scanpix

Reuters/Scanpix

Un vēl medijos klejo kāda ar kaimiņvalsti Igauniju saistīta leģenda – tālajā 2004. gadā Klintone, ASV senatoru delegācijas sastāvā atrodoties Igaunijā, esot pieveikusi republikāni Džonu Makeinu šņabja dzeršanas sacensībās. Par to, kādi tieši bijuši noteikumi, žurnālistiem gan nav izdevies tikt skaidrībā. ”Kas notiek Igaunijā, paliek Igaunijā,” tādu komentāru reiz snieguši Klintones pārstāvji.