Karstuma dēļ Francijā ir izplatīts oranžais brīdinājums; otrs augstākais valstī

1 komentārs
Karstuma dēļ Francijā ir izplatīts oranžais brīdinājums; otrs augstākais valstī
SIPA/SCANPIX

Francija gaida savā vēsturē karstāko dienu. Karstuma vilnis jau pārņēmis valsti, bet tā kulminācija prognozēta piektdien valsts dienvidos – Vidusjūras piekrastē termometra stabiņš ēnā pēc dažām prognozēm var sasniegt pat +47 grādus.

Francijas varasiestādes veic dažādus pasākumus, lai iedzīvotājus brīdinātu un pasargātu no svelmes.

Francijas varasiestādes gaidāmo karstuma vilni uztver nopietni. Tās nevēlās atkārtot 2003. gada karstuma viļņa laikā pieļautās kļūdas, kad karstums atņēma dzīvību aptuveni 15 000, lielākoties, vecāka gada gājuma cilvēkiem.

“Francijas varasiestādes zina, kas ir jādara, kad šeit ir karstums. Katra pilsēta zina, kas tieši ir jādara. Piemēram, daudzās pilsētās ir ūdens mucas un strūklakas, kur viegli saņemt ūdeni. Dažreiz pilsētas lemj apturēt sporta vai citus pasākumus, ja tie uzskata, ka ir pārāk daudz risku cilvēkiem,” norāda Francijas veselības ministre Agnese Buzina.

Karstuma dēļ visā Francijas ir izplatīts oranžais brīdinājums, kas ir otrs augstākais valstī. Francijas varasiestādes veic dažādus pasākumus, lai cilvēkus pret karstumu pasargātu – izplata brīdinājumus plašsaziņas līdzekļos un ielās, nodrošina dzeramā ūdens pieejamību sabiedriskās vietās, izdala ventilatorus bērnudārziem un citām iestādēm.

Francijā aicina uzmanīt vientuļos sirmgalvjus, kam karstumu izturēt ir īpaši grūti.

Neierasts karstums gaidāms arī Parīzē.

“Mēs diemžēl to redzēsim tuvākajās dienās, kad piepildīsies arī mūsu slimnīcas un neatliekamās palīdzības dienesti, jo karstuma viļņiem un piesārņojumam būs smagas sekas uz cilvēku veselību, jo īpaši uz visneaizsargātākajiem cilvēkiem,” uzsver Parīzes mērs Anne Hidalgo.

Labdarības organizācijas jau sākušas patruļas ielās, lai nodrošinātu ūdeni bezpajumtniekiem. Pilsētā arī pieejamas telpas ar gaisa kondicionieriem, kur cilvēki varētu meklēt vēsu pajumti.

Brīdinājums par karstumu spēkā ir vēl aptuveni 20 Eiropas valstīs. Vāciju jau skārusi svelme līdz +37 grādiem, bet jau ceturtdien tur gaisa temperatūra krasi pazemināsies.

Līdzīga svelme gaidāma arī Itālijā un Spānijā.