Kāpēc Turkmenistānā joprojām nav apstiprināts neviens Covid-19 gadījums?

2 komentāri
Kāpēc Turkmenistānā joprojām nav apstiprināts neviens Covid-19 gadījums?
ITAR-TASS / SCANPIX

Kamēr visā pasaulē turpina pieaugt Covid-19 gadījumu skaits, pasaules koronavīrusa kartē joprojām ir daži ”baltie laukumi” – valstis, kurās joprojām nav reģistrēts neviens Covid-19 gadījums. Viena no tām – totalitārā Turkmenistāna. Kā, analizējot valsts politiku koronavīrusa saistībā, spriež pasaules vadošie mediķi, tā var būt nopietns apdraudējums epidēmijas kontrolēšanai, ziņo BBC.

Kamēr Turkmenistānai blakus esošajā Irānā oficiāli reģistrēti jau vairāk nekā 62 tūkstoši saslimšanas gadījumu, Uzbekistānā 504, bet Afganistānā 423, Turkmenistāna starp tām ir kā šobrīd vienīgā lielā valsts, kurā oficiāli nav reģistrēts neviens Covid-19 gadījums.

Vīruss pagaidām nav reģistrēts arī atsevišķās Āfrikas valstīs un nelielās Klusā okeāna salās.

Ar karti plašāk var iepazīties TE.

Kā uzskata eksperti, visdrīzāk valstī saslimšana notiek ir, taču tiek slēpta, un šāda valsts attieksme var nopietni apdraudēt pasaules kopīgos centienus pārtraukt pandēmiju – laikā, kad visur citur ierobežojošo pasākumu dēļ saslimušo skaits samazinās, valstij, kura ignorē vīrusa esamību, ir visas iespējas kļūt par jaunu tās perēkli.

2020. gada 7. aprīlī, kad lielā daļa pasaules valstu noteikti pulcēšanās ierobežojumi un mediju galvenās tēmas ir Covid-19 izplatība, Turkmenistānas vietējo mediju aktualitāte ir Pasaules veselības dienai veltītais masu velobrauciens.

Ārkārtējā situācija Latvijā pagarināta līdz 12. maijam – LASI ŠEIT!

“Oficiālā Turkmenistānas veselības statistika ir ļoti neuzticama,” BBC paziņojis medicīnas profesors Martins Makejs, kurš ir izpētījis Turkmenistānas veselības aprūpes sistēmu. ”Desmit gadu garumā Turkmenistānā nav oficiāli reģistrēts arī neviens HIV/AIDS gadījums, kas nav ticami.

Zināms arī, ka jaunās tūkstošgades sākumā viņi neapstiprināja pierādījumus par virkni dažādu slimību uzliesmojumiem.”

Kā ziņo ”Radio brīvā Eiropa” (RFE/RL), Turkmenistānā tiek darīts viss, lai Covid-19 vārds valstī vispār neizskanētu.

RFE/RL korespondenti Ašhabadā atklāj, ka, ja kāds publiski uzdrīkstas runāt par vīrusu, viņš nekavējoties tiek aizturēts. Vārds ”kornavīruss” pazudis no dažādām brošūrām saistībā ar vīrusu prevencijas pasākumiem, tas aizstāts ar vārdiem ”saslimšana” un ”akūta respiratorā slimība”.

Vietējie baidoties pat apspriest vīrusa esamību, jo baidās no iespējamām sankcijām.

Oficiālajos amatpersonu viedokļos no Turkmenistānas figurē apgalvojums, ka valsti no slimības pasargājusi agrīna robežu slēgšana. Šajā ziņā nav melots – valsts pārtrauca lidojumus uz Ķīnu un citām riska zonām jau februāra sākumā, valsts nekavējoties slēdza robežas jau vairāk nekā pirms mēneša, kad citur pasaulē ļaudis vēl tikai posās ceļojumos.

Tiek apgalvots, ka visiem, kas pēc tam ieradušies valstī un izrādījuši nelielas slimības pazīmes, veikti testi, tiesa, iestādes nav spējīgas atbildēt BBC uz jautājumu, cik testu kopā veikti.

Lai gan oficiāli saslimšanas gadījumi it kā nav reģistrēti, valstī noteikti dažādi pārvietošanās ierobežojumi un visiem, kuri ierodas Ašhabadā, jābūt līdzi ārsta izziņai, veikali un biroji tiek apstrādāti ar specifisku dezinfekcijas gāzi.

Taču visādi citādi Turkmenistāna ir viena no retajām valstīm pasaulē, kurā dzīve šobrīd rit tieši tāpat kā iepriekš – kafejnīcas ir atvērtas, ļaudis turpina pulcēties, turklāt šodien pat noticis masu velobrauciens.

Kā spriež BBC, masu velobrauciens ir arī visa izskaidrojums. Turkmenistānā pastāv Gurbanguli Berdimuhamedova diktatūra un personības kults – viņš ir arī ikgadējā velobrauciena galvenā zvaigzne. Sabiedrības veselības atspoguļojums ir daļa Berdimuhamedova personības kulta.

Vietējā televīzija regulāri demonstrē, kā Berdimuhamedovs cilā svarus, svīst sporta zālē vai brauc ar velosipēdu. Viņš ir kampaņas ”veselība un laime” seja.

Ja tiktu paziņots, ka valstī sākusies Covid-19 izplatība, Berdimuhamedova vēstījums sabiedrībai būtu pilnībā sagrauts, un to valsts nepieļaus. Tāpēc vārds ”koronavīruss” Turkmenistānā ir tabu, un ļoti iespējams, ka reģistrēto saslimšanas gadījumu skaita ziņā valsts tā arī paliks kā vienīgā ”baltā saliņa” pamatīgi cietušo kaimiņvalstu ielokā.

Iespējams, kādam šāda politika – turpināt dzīvi, ignorējot pandēmiju – varētu šķist pozitīva. Taču profesors Makejs uzsver, ka tā ir ļoti bīstama un rada draudus visai pasaulei.

”Mēs jau esam redzējuši, kā Covid-19 no Ķīnas ātri vien izplatās visā pasaulē. Šajā globalizētajā ekonomikā, kurā mēs tagad dzīvojam, katra valsts ir tikai tik droša, cik droša ir vājākā valsts pasaulē.

Pat gadījumā, ja citas valstis spēs kontrolēt epidēmiju, pastāv liels risks, ka tā atkal turpinās izplatīties no valstīm, kurām tas nav līdz galam izdevies. Un izskatās, ka Turkmenistāna šajā gadījumā varētu būt piemērs,” nopietnu riska faktoru šādai ignorēšanas politikai iezīmē eksperts.

Jaunāko informāciju par vīrusa izplatību Latvijā meklē ŠEIT!