Komentāri

Šodien Baltkrievijā sākas Krievijas un Baltkrievijas militāro mācību “Zapad” aktīvā fāze. Izskan nopietnas bažas, ka Krievija šīs mācības var izmantot agresīviem nolūkiem.

Mācību “Zapad” scenārijā apspēlēti triju izdomātu valstu radīti draudi Krievijai un Baltkrievijai. Un šajā kartē redzam, ka izdomāto valstu robežas gandrīz pilnībā sakrīt ar Lietuvas un daļēji arī ar Polijas un Latvijas robežām.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Mācībās plānots iesaistīt iespaidīgu apjomu militārās tehnikas un karavīru. Lai gan Maskava apgalvo, ka šīm mācībām ir aizsardzības raksturs, pastāv bažas, ka Krievija pēc tām varētu atstāt savus spēkus Baltkrievijas teritorijā.

Tikmēr Rīgā pēc dažām stundām sāksies Latvijas Ārpolitikas institūta rīkota publiska diskusija, kurā starptautiski eksperti spriedīs par vēsajām attiecībām starp Rietumiem un Krieviju. Eksperti spriedīs, vai abu pušu starpā ir iespējams atjaunot savstarpēju uzticēšanos un sadarbību.

Šogad mācībām pievērsta pastiprināta uzmanība ne tikai Baltijas valstīs, bet visā pasaulē.

Pirmkārt, spēku samērs, kas piedalās mācībās ir neskaidrs.

Krievijas oficiāli pieteiktais apjoms ir zem 13 000 kareivju jeb aptuveni viena divīzija, tomēr militārās tehnikas kustība liecina par krietni lielāku skaitu – no Rietumvalstu izlūkdatiem izskanējis, ka tajās piedalīsies līdz pat 100 tūkstošiem karavīru.

Otrkārt, bažas rada iespēja mācības izmantot cita uzdevuma aizsegam. Līdzīga apmēra spēku mobilizācijas ”bēdīgā pieredze” saistāma ar Krievijas spēku ieiešanu Gruzijā 2008. gadā un Ukrainā 2014. gadā. Tiesa, starpvalstu analītiķi, arī amatpersonas norāda uz Krievijas spēka demonstrēšanu vairāk nekā reālu apdraudējumu.

Kur un kā šīs mācības notiks?

Kur – bāzes vietas ir militārie poligoni Krievijā un Baltkrievijā, un attiecīgi kustība pa un apkārt tiem, izmantojot, pēc pašas Krievijas sniegtās informācijas – jaunākos militāros sasniegumus. Acīmredzami mācības noris tuvu robežām, un tas allaž saglabā ”nejaušības” risku, kas var būt arī mērķtiecīga nejaušība jeb provokācija. Ar Baltkrieviju gan parakstīts līgums, kurā tā apņemas nodrošināt, ka mācības nenotiks tuvāk par 15 kilometriem no robežas.

Kā paredzēta mācību norise?

Mācībām, visticamāk, būs divas fāzes – sākot ar iekšējās krīzes simulāciju teroristu uzbrukuma apdraudējuma dēļ. Šīs krīzes risināšanai tiks iesaistītas atsevišķas militārās vienības no Baltkrievijas un, iespējams, arī Kaļiņingradas poligoniem.

Savukārt otrā fāze arī ir tā, kas rada bažas, jo ietver klasiskajam karam raksturīgās pazīmes – spēku mobilizāciju, smagās kara tehnikas kustību, ieroču simulācijas un arī hibrīdkaram raksturīgus elementus – kā kiberuzbrukumi u. tml. Tajās tiks simulēta arī pāreja no ”atturošām” darbībām un aizsardzības pozīcijām uz konflikta eskalāciju, ietverot uzbrukuma spēju pārbaudi.

Citu valstu analītiķi jau nosaukuši “Zapad” par lielāko Krievijas militāro spēku parādi pēdējā laikā – nedēļu no vietas Krievija demonstrēs pasaulei savus militāros sasniegumus, atgādinot par savu vietu ietekmes kartē.

Tests - ko tu zini par alus vēsturi?

Tests - ko tu zini par alus vēsturi? 8

Alus plūdi Londonā – vai tas maz ir iespējams? Izpildi testu par alus vēsturi, uzzini pārsteidzošus faktus un tiec pie sertifikāta! Neizpaliks arī balva.

Lasi vēl