Kanāda kļūs par otro un lielāko valsti pasaulē, kas pilnībā legalizējusi marihuānu, kontrolējot tās ražošanu un tirdzniecību

1 komentārs
Kanāda kļūs par otro un lielāko valsti pasaulē, kas pilnībā legalizējusi marihuānu, kontrolējot tās ražošanu un tirdzniecību
AFP/ SCANPIX

Pēc nedēļas Kanāda kļūs par otro un lielāko valsti pasaulē, kas pilnībā legalizējusi marihuānu. Kanādas likumdošana nodrošina reibinošās zālītes legalizāciju, taču sīkākas nianses – piemēram, vai tās pārdošanu atļaut tikai valdības kontrolētos marihuānas veikalos, vai dot iespēju arī privātajiem tirgotājiem – atstātas valsts provinču un teritoriju pašvaldību ziņā. Kāda izskatīsies jaundibinātā marihuānas nozare Kanādā?

Ja runa ir par marihuānas iegādi un lietošanu apreibināšanās nolūkos, tad daudziem varētu šķist, ka ASV jau sen ir aizsteigušās priekšā Kanādai, jau gadiem ilgi nodokļos iekasējot summas, kas mērojamas miljardos dolāru. Taču pastāv vairākas atšķirības starp Kanādu un tiem deviņiem ASV štatiem, kas legalizējuši tā dēvēto ”izklaides marihuānu”.

Kanādas likums atļauj marihuānu iegādāties visiem, kas sasnieguši 18 gadu vecumu – tiesa gan vairums provinču vecuma slieksni palielinājuši līdz 19, lai tas saskanētu ar alkohola iegādes vecuma limitu. ASV šis slieksnis ir 21 gads.

“Es esmu priecīgs, ka cilvēkus vairs neliks cietumā par uzglabāšanu, par to, ka tev kabatā ir neliels daudzums zāles,” norāda marihuānas tirgotājs Kriss Klejs.

Taču lielākā atšķirība starp ASV un Kanādas marihuānas legalizācijas modeli, ir valdības iesaiste. Kamēr ASV federālā valdība joprojām uzskata marihuānu par aizliegtu vielu, Kanādas valdība uzņēmusies tās ražotāju kontroli, izsniedzot vai atņemot licences. Tikmēr Kanādas provinču pašvaldību uzdevums ir pārraudzīt izplatīšanas kanālus – atļaut tās tirdzniecību veikalos vai tikai interneta vidē.

Dažas provinces pat gatavojas iepirkt marihuānu par vairumtirdzniecības cenām un tad nogādāt to veikaliem vai – izmantojot federālo pastu – tieši rokās lietotājiem. Šāda valdības iesaiste ļautu kontrolēt marihuānas cenas, padarot tās konkurētspējīgas ar melnā tirgus cenām un vienlaikus neļaujot pārprodukcijai apdraudēt licencēto ražotāju eksistenci – kuru galvenās rūpes ir izaudzēt kvalitatīvu preci.

“Tas ir nedaudz sarežģītāk, nekā vienkārši iestādīt jaunus stādus. Nav atļauti nekādi pesticīdi, tāpēc viss ir jāatjauno, jānomaina un jādara no jauna,” norāda “Pure Sun Farms” marihuānas audzētājs Orvils Bovenšteins.

Līdz šim vienīgā valsts pasaulē, kur pilnībā legalizēta marihuāna, bija Urugvaja – kur valda diezgan stingra kontrole pār to, cik daudz zālītes viens cilvēks mēnesī drīkst iegādāties. Kanādā šādu ierobežojumu nav – tev kabatā drīkst būt līdz pat 30 gramiem marihuānas, bet cik daudz atrodas tavās mājās, Kanādas valdība neplāno interesēties. Taču, papildus pievienotās vērtības nodoklim, vienam dolāram no jebkura marihuānas grama ir jānonāk Kanādas valsts kasē.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl