Kamieļu grebumi Saūda Arābijas klintīs varētu vecākie šāda veida objekti pasaulē

2 komentāri
Kamieļu grebumi Saūda Arābijas klintīs varētu vecākie šāda veida objekti pasaulē
SWNS/SCANPIX

Klintīs Saūda Arābijā izgrebtas kamieļu skulptūru sērijas, kas, iespējams, ir vecākie šāda veida liela mēroga dzīvnieku reljefi pasaulē, teikts jaunā pētījumā.

Kad grebumi pirmo reizi tika atklāti 2018. gadā, pētnieki lēsa, ka tie tika veidoti apmēram pirms 2000 gadiem. Šāds pieņēmums bija balstīts uz to līdzību ar reljefiem Jordānas slavenajā senajā pilsētā Petrā.

Taču svaigs pētījums liecina, ka kamieļu tie patiesībā ir no 7000 līdz 8000 gadus veci.

Noteikt precīzi novecojušo klinšu skulptūru vecumu ir pētnieku izaicinājums. Atšķirībā no gleznojumiem alās, šādiem grebumiem bieži vien trūkst organisko vielu, lai tiem noņemtu paraugus. Tāpat šāda, liela izmēra ar rokām veidota māksla attiecīgajā reģionā ir retums.

Pētnieki, kuri savus atklājumus publicēja “Arheoloģijas zinātnes žurnālā”, vērtēja erozijas modeļus, analizēja zīmes un pārbaudīja attiecīgajā vietā Saūda Arābijā atrastos dzīvnieku kaulus, lai noteiktu šo skulptūru izveides datumu. To vecums padara tās pat vecākas par tādiem seniem orientieriem kā Stounhendža vai Gīzas piramīdas. Grebumi izveidoti pat pirms kamieļu pieradināšanas, kas ir attiecīgā reģiona ekonomiskās attīstības katalizators.

Tālā senatnē Saūda Arābija izskatījās pavisam citādāk nekā tagad – zāles līdzenumos bija ezeri, nevis mūsdienām raksturīgie tuksneši.

Nav skaidrs, kāpēc tika izveidotas kamieļu skulptūras, taču pētnieki ir ierosinājuši, ka tās būtu varējušas kalpot kā tikšanās vieta klejotāju ciltīm.

Viņi arī atzīmēja grūtības šādu darbu tapšanā pirms tūkstošiem gadu. Daudzi no reljefiem atrodas augstu virs zemes, kas nozīmē, ka kokgriezējiem vajadzēja būvēt sastatnes, lai tos izveidotu.

2 komentāri