Kamerons Elizabetei II iesniedzis demisijas rakstu; par premjeri kļuvusi Meja

Pievienot komentāru
Kamerons Elizabetei II iesniedzis demisijas rakstu; par premjeri kļuvusi Meja
Reuters/Scanpix

Varas maiņa Lielbritānijā. Britu premjers Deivids Kamerons šodien atkāpies no amata un par valdības jauno vadītāju kļuvusi līdzšinējā iekšlietu ministre Terēza Meja, kura, tāpat kā savulaik Mārgareta Tečere, tiek saukta par “dzelzs lēdiju”. Mejas galvenais uzdevums būs sākt sarunas ar Briseli par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības.

Pēc amatā pavadītiem sešiem gadiem par atkāpšanos Deivids Kamerons paziņoja dienā, kad kļuva zināms, ka vairums britu ir nobalsojuši par Eiropas Savienības pamešanu. Savus pienākumus viņš bija plānojis pildīt līdz rudenim, kamēr tiek izraudzīts valdības jaunais vadītājs. Taču process izvērtās tik ātrs, ka nākamo premjerministri Terēzu Meju Kamerona pārstāvētā Konservatīvā partija izraudzījās jau šonedēļ. Un šī kļuva par Kamerona pēdējo dienu amatā.

Pirms doties pie karalienes Elizabetes II, lai iesniegtu demisijas rakstu, Kamerons pēdējo reizi kā premjers ieradās parlamentā, kur atbildēja uz deputātu jautājumiem. Šoreiz iztaujāšana tika aizvadīta galvenokārt pozitīvā gaisotnē, klātesošajiem daudz smejoties un jokojot. Tomēr Kameronam nācās uzklausīt arī pārmetumus par to, ka viņa dēļ Lielbritānija pamet Eiropas Savienību.

Nu jau bijušai britu premjers pauda cerību, ka Apvienotā Karaliste cieši sadarbosies ar Eiropas Savienību arī esot ārpus tās.

“Mans padoms manai pēctecei amatā, kura ir izcila sarunvedēja, ir censties panākt, lai esam tik tuvu Eiropas Savienībai, cik vien iespējams, jo no tā iegūs tirdzniecība, sadarbība un drošība. Lamanša kanāls nekļūs platāks, kad pametīsim Eiropas Savienību,” norādīja Kamerons.

Parlamenta sēdes noslēgumā Kamerons tika sveikts ar stāvovācijām.

Pēc tam, kad karaliene pieņēma Kamerona demisiju, uz Bakingemas pili devās Terēza Meja, kur Elizabete II viņai oficiāli uzticēja veidot jauno valdību.

Mejas pirmais uzdevums ir nosaukt jauno ministru vārdus, bet viņas galvenais pienākums sākt sarunas par to, kā tiks šķirta vairāk nekā40 gadus ilgusī Lielbritānijas un Eiropas Savienības laulība. Lai gan Meja neatbalsta Eiropas Savienības pamešanu, viņa aktīvi nepiedalījās pirmsreferenduma kampaņā un tiek uzskatīta par eiroskeptiķi. Meja ir solījusi respektēt tautas pausto gribu referendumā.

“Brexit nozīmē Brexit, mēs panāksim, ka process ir veiksmīgs. Otrkārt, ir jāsaliedē valsts un, treškārt, ir nepieciešama spēcīga, jauna un pozitīva vīzija par mūsu valsts nākotni,” sacīja Meja.

Kopš 2010. gada Meja bija iekšlietu ministre ar stingru pozīciju imigrācijas jautājumos. Savu rakstura īpašību un arī ģērbšanās stila dēļ viņa tiek salīdzināta ar līdz šim vienīgo britu premjerministri-sievieti Mārgaretu Tečeri un saukta par “dzelzs lēdiju”.