Kalniete: Jautājumā par Ķīnas ekspansijas ierobežošanu pasaules ekonomikā un digitālajā sfērā ES un ASV intereses sakrīt

6 komentāri
Kalniete: Jautājumā par Ķīnas ekspansijas ierobežošanu pasaules ekonomikā un digitālajā sfērā ES un ASV intereses sakrīt
ZANE BITERE/LETA

Jautājumā, kādā veidā ierobežot Ķīnas ekspansiju pasaules ekonomikā un digitālajā sfērā, Eiropas Savienības (ES) un ASV intereses sakrīt, tādu viedokli aģentūrai LETA pauda Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Sandra Kalniete (JV).

Runājot par to, kā varētu mainīties ES attiecības ar ASV līdz ar jaunā prezidenta Džo Baidena stāšanos amatā, politiķe pieļāva, ka ASV ģeopolitiskās intereses un fokuss nemainīsies.

Kalniete atzīmēja, ka ASV vēsturē visu laiku mijas divas tendences – izolacionisms, kas savā ekstrēmajā izpausmē skan kā pašreizējā ASV prezidenta Donalda Trampa sauklis – “America first!”, un atvērtība, ko pārstāvēja demokrāti. Ar saviem pirmajiem paziņojumiem Baidens liek noprast, ka viņš turpinās šo tradīciju, sacīja EP deputāte.

Viņasprāt, pastāv cerības, ka Baidens atgriezīsies pie sadarbības ar ES. Ir jau ieplānotas ES un ASV sarunas 2021.gadā. Kalniete uzsvēra, ka Baidenam būs citādāka attieksme pret NATO un paredzams, ka viņš tāpat kā iepriekšējie ASV prezidenti uzsvērs nepieciešamību dalībvalstīm ieguldīt 2% savā aizsardzībā.

Eiropas Tautas partijas (ETP) grupas viceprezidente vērsa uzmanību, ka pēc Baidena ievēlēšanas, ES ir izstrādājusi sadarbības stratēģiju ar ASV – “Global Change”, iezīmējot, kas ir tās jomas, kur ES varētu pastiprināti sadarboties ar ASV. Tāpat, EP deputātes ieskatā, ir cerības, ka Baidens varētu atgriezties pie Parīzes klimata vienošanās, no kuras Tramps izstājās.

“Manuprāt, mazām valstīm ir svarīgi, ka tiek respektētas starptautiskās tiesības un starptautiskās vienošanās, un šajā ziņā mums ir pamats domāt, ka Baidens noteikti to arī darīs,” pauda Kalniete.

Viņas ieskatā, starp ES un ASV būs spēcīga sadarbība kiberdrošības jautājumos. Politiķe vērsa uzmanību, ka ES savulaik bija pionieris datu aizsardzības jautājumos un ir pazīmes, ka ASV arī sāks izstrādāt savu likumdošanu attiecībā uz tādām lielajām platformām kā “Google”, “Amazone”, “Facebook”, “Twitter”, prasot no tām lielāku atbildību datu aizsardzības jomā, datu izmantošanā. Pēc Kalnietes domām, šajā sakarā aktuāls būs jautājums par cīņu pret dezinformāciju un sociālajos tīklos izvietotās reklāmas finansējuma caurspīdīgumu.

Tāpat EP deputāte akcentēja, ka ASV prezidenta Baraka Obamas laikā jau iezīmējās tas, ka ASV uzmanība no Centrāleiropas un Austrumeiropas pāriet uz Dienvidaustrumāziju. Kalnietes ieskatā šajā ziņā nekādu pārmaiņu nebūs, jo politiskais un ekonomiskais svars, kāds šobrīd ir Ķīnai, prasa ASV pastiprinātu uzmanību. Politiķe skaidroja, ka ASV interesēm pārejot uz Dienvidaustrumāziju, vājinās ASV interese par Eiropas kaimiņu reģioniem.

“Tās sekas mēs jau redzam šobrīd – Azerbaidžānas un Armēnijas konflikts un Turcijas loma tajā. Mazinot savu ietekmi šajā reģionā, faktiski palielināja Turcijas ietekmi. Tā ir tāda konkurējoša sacensība starp Turciju un Krieviju Kaukāzā, pie Melnās jūras un Vidusjūras,” sacīja ETP grupas viceprezidente.

LETA jau rakstīja, ka ASV Elektoru kolēģija 14.decembrī apstiprināja bijušā viceprezidenta Baidena uzvaru 3.novembra ASV prezidenta vēlēšanās. Nākamais solis būs 6.janvārī, kad ASV Kongress apstiprinās Elektoru kolēģijas balsojumu.

Ievēlētā prezidenta Baidena un viceprezidentes Kamalas Harisas inaugurācija ir paredzēta 20.janvārī.

6 komentāri