Kaimiņvalstīs par bēgļu uzņemšanu viedokļi dalās

1 komentārs
Kaimiņvalstīs par bēgļu uzņemšanu viedokļi dalās
FOTO: LETA

Bēgļu gaidāmā uzņemšana Latvijā un jautājumi par to pēdējā pusotra mēneša laikā kļuvuši par tādiem, no kuriem labprāt bēg katrs, kam pajautā – kad viņi ieradīsies, kur un no kā dzīvos un pārtiks, un kas tieši pie mums ieradīsies? Tomēr bēgļus uzņems arī Lietuvā un Igaunijā, LNT TOP10 nolēma noskaidrot, cik asas ir diskusijas par iebraucējiem kaimiņos? 

Igauņi ir paziņojuši par gatavību uzņemt 150 bēgļus. Taču diskusijas par šo tematu meteoroloģiski vēso vasaru padarīja par ļoti karstu.

Līdzīgi kā Rīgā arī Tallina ir piedzīvojusi demonstrācijas pret bēgļu uzņemšanu. Ne masveidīgas, bet pietiekami skaļas, lai pievērstu uzmanību.

 

Anni Sūra no Igaunijas Cilvēktiesību centra uzskata, ka valstij ir pienākums solidarizēties ar valstīm, kuras šobrīd spiestas uzņemties lielāko bēgļu nastu. Savukārt viņas vecāki ir pret, tādēļ temats ģimenē ir tabu tēma. LNT TOP10 Anni stāsta, ka skaitliski noliedzēji ir mazākumā, taču pietiekami skaļi.

Izteikumi mēdz būt pat ļoti rasistiski, bet tas noteikti nav vairākuma viedoklis. Par nelaimi, šo mazākuma viedokli ir uzķēruši atsevišķi politiķi, kas to izmanto savās interesēs.

Piemēram, bijusī ārlietu ministre Kristīna Ojulanda sākusi kampaņu, kurā tiek veidots simbolisks saraksts ar valsts nodevējiem. Proti, tiem cilvēkiem, kas atbalsta bēgļu uzņemšanu.

 

Līdzīgi kā Latvijā arī Igaunijā atbildīgās iestādes grēko ar precīzas informācijas izplatīšanu, kas sabiedrībā ļautu kliedēt dažādus mītus. Savukārt tas ir antiimigrācijas aktīvistu rokās.

Tikmēr Lietuva saskaņā ar pēdējiem oficiālajiem datiem apstiprinājusi 325 bēgļu uzņemšanu. Tiesa, šis skaitlis vasaras gaitā ir nemitīgi mainījies.

Paredzams, ka patvēruma meklētājus, kas nonāks Lietuvā, sākotnēji uzņems bēgļu uzņemšanas centrs Ruklā. Tas notiks ziemā.

Pēc tam plānots, ka viņi tiks sadalīti pa piecām lielākajām pilsētām. Ar integrācijas jautājumiem strādājošais centrs Caritas uzskata, ka mazajās pilsētās bēgļiem iedzīvoties būs grūtāk.

Kopējais secinājums: neņemot vērā nacionāli politiskās īpatnības, situācija visās trijās Baltijas valstīs ir aptuveni vienāda. Tas ir šobrīd. Brīdī, kad neviena no valstīm reālus bēgļus vēl nav uzņēmusi.

1 komentārs