Kāda ir Turcijas un ES darījuma cena? Skaidro ārpolitikas eksperts

1 komentārs

Reizē tuvu un tomēr tik tālu – tā varētu raksturot Turcijas un Eiropas Savienības (ES) mēģinājumus rast risinājumu kopējai satuvināšanās politikai. Tā saucamais Turcijas darījums Eiropai ir vajadzīgs kā glābšanas riņķis bēgļu krīzes atrisinājumam, kamēr Turcijas vajadzība ir bezvīzu režīms ar Eiropu.

Kādas ir abu pušu prasības un kāpēc šīs sarunas analītiķi jau nodēvējuši par pēdējā laika lielāko pokera spēli starptautiskajā politikā, skaidro Latvijas Ārpolitikas institūta pētnieks Mārtiņš Daugulis.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti
FOTO: LETA

FOTO: LETA

Situācija starp ES un Turciju ir vienkārša un reizē balansē uz bezizejas robežas. Eiropa redz Turciju kā reālāko izeju bēgļu krīzes risināšanai, gan paļaujoties uz to, ka Turcija aizkavēs nākamos bēgļus ieplūst Eiropā, gan arī sūtot patvēruma meklētājus atpakaļ uz Turciju. Turcija ir skaidrākais signāls, ko raidīt ekonomiskajiem migrantiem – apsolītā zeme – Eiropa – būs nesasniedzama! Turcijā migranti nevēlas palikt – tur nav nedz sociālo garantiju, gan arī attieksme ir gana brutāla, balansējot uz cilvēktiesību pārkāpšanas robežas. Ja Turcijas darījums izdodas, ne tikai tiktu aizkavēta bēgļu plūsma, mazinātos arī motivācija migrantiem pārvietoties Eiropas virzienā vispār.

Turcija to pilnībā apzinās. Tāpēc līdzās marta vidū parakstītajam līgumam par nelegālo imigrantu ”atvilkšanu” no Grieķijas krastiem uz Turciju, cena bija trīs nosacījumi – 6 miljardi eiro.

”Pret katru paņemto nelegālo migrantu no Grieķijas – viens īstens Sīrijas bēglis vietā; kā arī Turcijas stingra prasība – paātrināta virzība uz bezvīzu režīma ieviešanu. Un šeit arī sākas ”lielā tirgošanās” – lai pievienotos bezvīzu režīmam, Eiropa prasa izpildīt kopsummā 72 prasības, kas skar dažādas jomas, un piecas no tām Ankara spītīgi atsakās izpildīt,” piebilst Mārtiņš Daugulis.

 

FOTO: LETA

Tie ir likuma uzlabojumi un pierādāma izpilde korupcijas, datu aizsardzības, sadarbības ar Eiropolu, kriminālatbildības un pretterorisma likumu jomā – visām minētajām jomām jāatbilst Eiropas standartiem. Turcija nevēlas mainīt šos likumus, jo tas pavājinātu valsts varas kontroles iespējas pār sabiedrību. Turklāt ES-Turcijas darījums ir kļuvis par Turcijas iekšēju politisku lietu, pie tam ar pirmajiem ”upuriem”. Turcijas premjerministrs Ahmets Davutoglu maija sākumā bija spiests paziņot par atkāpšanos no amata – un kā viens no iemesliem bija viņa ”mīkstums” pret Angeli Merkeli un Eiropas prasībām. Eiropa grib demokrātiskāku Turciju (lai netiktu apcietināt žurnālisti un režīma pretinieki uz minēto likumu bāzes), savukārt Turcijas prezidents Radžeps Tajips Erdogans grib bezvīzu režīmu un ”pievērtas Eiropas acis” varas konsolidācijai. Kurš piekāpsies pirmais? Nu jau spēle kļuvusi tiešām pokeram līdzīga.

Erdogans ir paziņojis oficiālajiem EK pārstāvjiem: ”Mēs iesim savu ceļu, jūs ejiet savējo”, kā arī uzrunājot mītiņu pagājušās nedēļas piektdienā Turcijas ziemeļrietumos bija vēl skarbāks: ”Rietumvalstīm vairāk rūp geju un dzīvnieku tiesības…kauns, ka līdzjūtība, kas tiek izrādīta vaļiem, roņiem un bruņurupučiem tiek liegta 23 miljoniem Sīrijas bēgļu”.

Savukārt ES paplašināšanās komisārs Johaness Hāns, norādījis: ”Bumba pašlaik ir Ankaras pusē.” un arī Eiropas gaiteņos dominē stingra pārliecība – nekādu atkāpju bezvīzu režīmam nebūs.

FOTO: LETA

Tomēr jāņem vērā, ka ”Turcijas darījums” patiešām strādā – pēc ES robežapsardzes aģentūras Frontex datiem grieķu salās aprīlī ir ieradušies vien 2700 migrantu, galvenokārt sīrieši – kas ir par 90% (!) mazāk kā mēnesī pirms tam, un pērnā gada rudenī tāds apjoms ieradās tikai vienā dienā. Eiropai darījums ir vajadzīgs šodien. Turcijai bezvīzu režīms ir vajadzīgs jau gadiem. Izeja šajā bezizejā varētu būt sagaidāma pēc 22.maija, kad Turcijā notiks jauna premjera vēlēšanas. Viņa nostāja varētu izšķirt, vai Turcija ir gatava mainīties, lai sadarbotos ar Eiropu, jo pašlaik izskatās, ka Eiropa savās pozīcijās paliks nemainīga.

Video

TOP komentāri

  • Seniors
    +1 +1 0

    Seniors

    Nekadu bezvizu rezimu , ar Turciju , nedrikst noslegt !!! Tad , Turki - ka musas , lidos uz Eiropu ! Vai nepietiek beglu ??? Taisiet ciet , pareizticigo baznicas , saciet buvet - mosejas . Allahs dzivos - Eiropa ! Kauns , merkelai , ar savu politisko gajienu ! Ja grib uz Eiropu , japienem visi , EK nosacijumi ! Nekadas - atlaides !

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl