“Kad paziņoja par pilsētas slēgšanu, tā bija nepatīkama sajūta!” Latviete stāsta par ikdienu Covid-19 skartajā Lesterā

4 komentāri
“Kad paziņoja par pilsētas slēgšanu, tā bija nepatīkama sajūta!” Latviete stāsta par ikdienu Covid-19 skartajā Lesterā
AFP / SCANPIX

Lestera oficiāli kļuvusi par pirmo pilsētu Anglijā, kur spēkā stājas vietēja līmeņa Covid-19 izolācijas pasākumi. Kamēr citviet tiks atvērti bāri un restorāni, Lesterai, kurā dzīvo arī daudzi Latvijas valstspiederīgie, būs jāgaida.

Londonas plāni sākt lielāku “ekonomikas atvēršanu” nedēļas nogalē Lesterā nebūs spēkā. Pilsētas teritorijā ar Covid-19 no jauna saslimušo skaits ir iespaidīgs – katrs sešpadsmitais pozitīvais tests visā Lielbritānijā ir tieši Lesterā, kurā iedzīvotāju skaits tuvojas vien 350 000. Tas ir trīs reizes vairāk nekā nākamajai pilsētai sarakstā ar lielu vīrusa izplatību.

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons norāda: “Runājot par Lesteru, man jāsaka, ka pastāvīgi sazināsimies ar atbildīgajiem pilsētā. Novērosim situāciju un atvieglosim ierobežojumus, kad situācija uzlabojas.”

Veselības ministrs Mets Henkoks uzsvēra, ka saprot Lesteras iedzīvotāju dusmas un sarūgtinājumu, tomēr valdībai nav bijis citas izvēles, kā pilsētu daļēji noslēgt.

“Es no sirds jūtu līdzi Lesteras iedzīvotājiem. Visi tā gaidīja “atvēršanos”, kas citur valstī notiks 4. jūlijā, bet diemžēl šie ierobežojumi ir nepieciešami,” teica Henkoks.

Kā tas strādās – kā vienu no svarīgākajiem pieturas punktiem amatpersonas min atkārtotu veikalu slēgšanu, kas nepiedāvā pirmās nepieciešamības preces. Slēgtas tiek arī skolas un citas mācību iestādes – daļa no tām atkal vēra durvis pirms divām nedēļām.

TV3 Ziņas sazinājās ar Daci Dunduri, kura strādā Lesteras latviešu skolā – tur skolas gaitas atsāktas netika, un šobrīd valda neziņa par turpmākajām pāris nedēļām.

“Sajūta bija diezgan dīvaina. Mēs visas dienas garumā ģimenē vērojām, kas notiek, ko pieņem valdība un vietējā valdība. Tad, kad paziņoja, ka pilsēta tiks slēgta, tā bija tiešām nepatīkama sajūta, jo iepriekšējās nedēļās mēs jau lēnām atgriezāmies pie normālākas dzīves,” norāda Dace.

Vairākas skolas gan atsāka darbu, tomēr tagad jau aicina cilvēkus palikt mājās, līdzīgi kā dažādas citas iestādes.

“Vakardien es saņēmu e-pastu no skolas, ka Bīčampas koledža slēdzas ciet jau no šodienas, un es zinu, ka arī citas Lesteras skolas ceturtdien tiks slēgtas. Tās varēs apmeklēt tā saucamie “key workers”,” stāsta Dace.

Viņa arī ir neizpratnē par valdības plāniem attiecībā uz cilvēku noturēšanu pilsētas robežās. Pašvaldība jau izplatījusi karti ar sarkanu līniju apkārt pilsētai – to šķērsot vēlams tikai ļoti svarīgos izņēmuma gadījumos. Kas to kontrolēs – pagaidām nav skaidrs.

“Es baidos, ka cilvēki nav godprātīgi. Es negribu teikt, ka visi tomēr nav. Ņemot vērā, ka sestdien vērsies vaļā krogi un restorāni, es domāju, ka būs daļa cilvēku, kas centīsies braukt uz apkārtnē esošajām pilsētām un apmeklēt krogus, kuros nav būts trīs mēnešus,” bilst Dace.

Par cilvēku klausīšanu noteikumiem skeptiski bija arī citi uzrunātie latvieši vietējā kopienas “Facebook” grupā – cerības par distancēšanos zudušas siltajā laikā, kā arī iespaidīgajos protestos, kas rezonē arī šajā pilsētā. Vīrusa izplatīšanās tieši šeit amatpersonu izteikumos saistīta arī ar Lesteras multikulturālo sabiedrību – epidemiologi, arī pilsētas mērs pieļauj, ka dažādas kopienu paražas var veicināt slimības izplatību.

“Esmu lepns, ka Lesterā ir ļoti multikulturāla sabiedrība. Mēs to pagaidām nezinām, bet varbūt vīrusa izplatībā savu lomu spēlē arī kādi kulturāli aspekti, lielākas mājsaimniecības. Mēs to noskaidrosim,” skaidro Ekseteras Universitātes infekcijas slimību eksperts Barats Pankanija.

Savukārt Lesteras mērs Pīters Soulsbijs norāda: “Mums situācija jāvērtē kopienu līmenī. Esam ļoti multikulturāla, liela pilsēta, un šāda informācija ir vajadzīga.”

Sarūgtinājums, neizpratne. Tieši tādas emocijas arī iedzīvotāju sacītajā – krogu īpašnieki norāda, ka vēl vairākas dīkstāves nedēļas viņu izpratnē ir kā kārtējās naglas uzņēmuma zārkā.

“Es neesmu emocionāls cilvēks. Bet sievas priekšā acīs sariesās asaras. Šis viss nav labi, tas tiešām nav labi. Ko man darīt?” bilst kroga īpašnieks Lesterā Stjuarts Toverss.

Valdība atbalstīs pašvaldību materiāli un sola cieši vērot notiekošo. Pašlaik pieņemtie stingrie ierobežojumi spēkā būs vismaz divas nedēļas.