Kā darbojas vēlēšanu sistēma ASV? Edija fiksās piezīmes Nr. 1

1 komentārs

Daudzi no jums jautā, kas tā ir par dīvainu vēlēšanu sistēmu, kuru lāgā nevar saprast – visi šie elektori un svārstīgie štati. Es arī piekrītu, ka sistēma ir savāda. Lūk, divas lietas, kas palīdzēs saprast.

Pirmkārt. Tā sistēma dīvaina tāpēc, ka tas ir politisks konservs. Tad, kad 1789. gadā vēlēja pirmo prezidentu, ASV bija trīspadsmit štati, tagad ir piecdesmit. Toreiz bija trīs miljoni iedzīvotāji, tagad vairāk nekā trīssimt miljoni, un toreiz balsot varēja tikai vīrieši, baltie un arī tikai tad, ja tiem piederēja kāds zemes gabals. Pirms divsimt gadiem amerikāņu vēlēšanu sistēma bija superinovatīva, un šajā laikā Amerika ir nedaudz mainījusies, bet vēlēšanu sistēma gan “iemarinējās”.

Otrkārt. Lietas notiek šādi: pilsoņi iet balsot, taču balsis skaita štatos. Prezidenta amata kandidātam ir jāizcīna pirmā vieta pietiekamā skaitā štatu, nevis vienkārši jādabū vairāk nekā puse balsu visā Amerikā. Un procedūrā iesaistās arī vēl tādi savādi radījumi kā elektori, kuri štatu balsojuma rezultātus apzīmogo un telegrafē uz Vašingtonu. Piņķerīgi, bet viss strādā jau vairāk nekā divsimt gadus no vietas, ik pa četriem gadiem prezidents ir ticis veiksmīgi ievēlēts. Un arī šoreiz bešā nepaliks.

 

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl